10FT FACILITY SIDE CABLE FSC 30A / 208V
10FT FACILITY SIDE CABLE FSC 30A / 208V
Key Features
- Power Cable for the Vertiv Geist Universal Rack PDU
- Plug Type: NEMA L6-30P
- Power Rating: 30A, 208V
- Max Load: 4.9kW
- Cord Length: 10ft/3m
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Vertiv Geist Facility Side Cable (FSC1N001) is the detachable power cord used to define the input power configuration of the Vertiv Geist Universal Power Distribution Unit (Vertiv Geist UPDU). This 10-foot cord is equipped with a NEMA L6-30P plug. It has a max power capacity of 4.9kW and has a power rating of 30A and 208V.
Tech Specs
| Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Brand Name | Vertiv Geist |
| Cord Length | 10 ft |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Name | CSN-S02A8-03000-3TL6A-S Standard Power Cord |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Compatibility | Vertiv Geist Universal Rack PDU (UPDU) |
| Product Model | CSN-S02A8-03000-3TL6A-S |
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Device Supported | PDU |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 22 specsShow fewer
| Additional Information | <ul> <li>Voltage: 200-240V</li> <li>Power Cable Wire Gauge: 10/3</li> <li>Plug Type: NEMA L6-30P Twistlock</li> <li>Max Plug kW: 4.9kW (208V)</li> <li>UPDU Voltage per Receptacle/Socket 208-240V</li> </ul> |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Type | NEMA L6-30P |
| Manufacturer Part Number | FSC1N001 |
| Second End Connector Type | Universal Connector |
| Certifications & Standards | UL & c-UL Listed 60950 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA L6-30P Male |
| Second End Connector Detail | 1 x 8-pin Universal Connector Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
Related Products
More in UPSCBL from VERTIV - GEIST - MTS & BTO and similar brands
POWER CABLE IEC TO USA 3PIN BLACK 1.8M
LINE CORD 125V C7 1.8M TYPE A W 170623-000 170624-000
LINE CORD 250V C7 1.8M AU TYPE I LINE CORD 250V C7 1.8M
More from VERTIV - GEIST - MTS & BTO
Other products available from this brand

VERTIV GEIST PDU BASIC HORIZONTAL 15A 120V 10X5-15R

RPDU SWITCHED UNIT LV MONITORING EC 15A 120V 1.4KW

RPDU MONITORED UNIT LEVEL EC 30A 120/208V 5.7KW VERTICAL (20

RPDU SWITCHED UNIT LEVEL MONIT ORING EC 20A 120V 1.9KW VERTICA
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.