California Proposition 65 Warning
6FT USB A TO C CHARGING CABLE RUGGED USB-A USB-C CHARGING CORD
6FT USB A TO C CHARGING CABLE RUGGED USB-A USB-C CHARGING CORD
Key Features
- RIGHT ANGLE USB-C CABLE: 6ft (2m) USB A to C charging cable features a right angle USB-C connector - Ideal for tight spots allowing the cable to run flush with the device - Reduces strain on the port and connector vs. a straight angled cable
- RUGGED DESIGN: USB-A to USB Type-C cable reinforced with aramid fiber for increased tensile strength - Tested to withstand 10000+ insertions and 5000+ bend cycles at 180° angle - Durable TPE jacket and strain reliefs resist damage from repeated use
- FAST CHARGE AND SYNC: Supporting up to 3A for fast charging from a USB port or Quick Charge enabled port/power adapter, this high quality cord is designed to charge and sync USB-C or USB-A devices
- USB-C COMPATIBILITY: Heavy duty data transfer cable to charge and sync USB Type-C devices including iPad Pro/iPad/Mini, Samsung Galaxy S20/S20+/S21/S21+/S22/S22+, One Plus, and Google Pixel 6/Pro/6a - Charge from USB-C docks/portable chargers/car chargers
- SPECS: Length: 6ft (2m) - Color: Black - Connectors: Male USB-C to Male USB-A - Performance: USB 2.0 - Braid Material: Aramid Fiber - Power: Up to 3A - Jacket Type: TPE - Shielding: EMI Protection with Aluminum/Mylar - Backed for Life
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This rugged 6ft (2m) USB-A to right angle USB-C cable can be used to connect and/or charge a USB peripheral. Conveniently connect USB-C enabled devices at a right angle to the cable for organized cable routing solutions.
Built for Daily Use
The durable USB charging cable features aramid fiber reinforcement that protects the cable from the stress of frequent bends. This allows the cable to flex without over-stretching or damaging the core components of the cable.
Flexible Strain Reliefs
The USB cable has been designed to prevent cable/connector strain. The extra-long strain relief moldings have been tested to withstand over 5,000+ bend cycles at a 180° angle.
Superior Connection Quality
The durable cable supports all USB specifications up to USB 2.0, providing a dependable connection for all USB-A or USB-C peripheral devices. It supports up to 3A for charging USB-C or USB-A-enabled devices.
This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
Tech Specs
| Features | EMI Protection |
|---|---|
| Shielding | Yes |
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB/USB-C Data Transfer Cable |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | <ul> <li>Apple - iPadPro/iPad Mini</li> <li>Samsung Galaxy - S20/S20+/S21/S21+/S22/S22+</li> <li>Google Pixel - 6/Pro/6a</li> </ul> |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 8.70" |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
Show all 33 specsShow fewer
| Shipping Height | 1.20" |
|---|---|
| Device Supported | iPad mini |
| Material Details | <p>Braid Material: Aramid Fiber </p> |
| Product Material | Aramid Fiber |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | R2ACR-2M-USB-CABLE |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-Pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-Pin USB 2.0 Type C - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPSCBL from STARTECH.COM and similar brands
1FT USB C TO C CHARGING CABLE RUGGED ANGLE TYPE C CHARGING CORD
3FT USB A TO C CHARGING CABLE RUGGED USB-A USB-C CHARGING CORD
6FT USB C TO C CHARGING CABLE RUGGED USB-A USB-C CHARGING CORD
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



