
10FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE SINGLE LINK TMDS DVI-D 4.95GBPS M/M
10FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE SINGLE LINK TMDS DVI-D 4.95GBPS M/M
Key Features
- Superior molded cables with foil/braid shielding for maximum EMI/RFI protection
- Compatible with Flat Panel Displays, Digital CRT Displays and Projectors
- Resolutions up to 1920 x 1200
- High Speed Digital Transmission to 4.95Gbps
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10 foot DVI Single Link TMDS cable delivers the high performance, high bandwidth needed for today's digital video displays. Gold plated contacts ensure excellent conductivity, while double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both DVI connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | DVI Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Compatibility | <ul><li>Digital CRT Display</li><li>Projector</li><li>Flat Panel Display</li><li>HDTV</li></ul> |
| Product Color | Black |
| Product Model | P561-010 |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Height | 9" |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>DVI Cable</li><li>DVI Single Link TMDS cable - DVI-D, M/M, 10'</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Part Number | P561-010 |
| Certifications & Standards | <ul><li>DVI DDWG</li></ul> |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VIDCBL from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV and similar brands


3FT HDMI CABLE HIGH SPEED HD DIGITAL VIDEO/AUDIO 4KX2K M/M

3FT VGA COAX MONITOR CABLE HIGH RES/LOW PROFILE W/RGB COAX M/M
6FT DVI DIGITAL MONITOR CABLE DUAL LINK TMDS DVI-D 2560X1600 M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES PRO AV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
