10FT DUAL DISPLAYPORT KVM CABLE KIT 4K USB 3.5 MM AUDIO 3XM/3XM
10FT DUAL DISPLAYPORT KVM CABLE KIT 4K USB 3.5 MM AUDIO 3XM/3XM
Key Features
- Cuts cable clutter and saves money by combining essential KVM cables into just 2
- Includes 10 ft. DisplayPort cable and 10 ft. 3-in-1 DP, USB and 3.5 mm audio cable
- Delivers UHD picture quality at resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) @ 60 Hz
- Supports true 4:4:4 chroma subsampling to meet latest color standards
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
10 ft. Cables Connect Your Computer and 2 DisplayPort Monitors to a Tripp Lite NIAP KVM
This DisplayPort cable kit includes two 10-foot cables for connecting a computer with two monitors to a KVM switch. The P783-010 features DisplayPort, USB A/B and 3.5 mm audio connectors on both ends for connecting your computer to a KVM switch. The P580-010 is a DisplayPort cable with male connectors on each end.
Specifically Designed for Select Tripp Lite KVMs to Save You Time and Money
Recommended for the Tripp Lite B002-DP2A4 NIAP KVM, the cables support DisplayPort video resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz with true 4:4:4 chroma subsampling. They are compatible with HDCP 2.2 and DisplayPort 1.2 standards. The P783-010 also supports USB 2.0 data transfer speeds up to 480 Mbps. By combining several different cables into one convenient kit, you cut down on unnecessary clutter and save money.
Tech Specs
| Features | HDCP 2.2 |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | KVM Cable |
| Product Type | KVM Cable |
| Compatibility | Tripp Lite B002-DP2A4 NIAP KVM Switch |
| Product Color | Black |
| Product Model | P783-010-DP |
| Shipping Width | 10" |
| Contact Plating | Gold |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Height | 12" |
|---|---|
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul> <li>KVM Cable</li> <li>P580-010 DisplayPort Monitor Cable (M/M), 10 ft.</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P783-010-DP |
| Connector Type on First End | Mini-phone Audio - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type B - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.22 lb |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KVMCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

6FT HDMI DVI USB KVM CABLE KIT USB A/B KEYBOARD VIDEO MOUSE
10FT HDMI DVI USB KVM CABLE KIT USB A/B KEYBOARD VIDEO MOUSE

6FT USB / PS2 KVM SWITCH CABLE NETB040 / B042 KVM SWITCH SERIES
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.