10FT COMPUTER POWER CORD 14AWG 15A C14 TO C15 HEAVY DUTY
10FT COMPUTER POWER CORD 14AWG 15A C14 TO C15 HEAVY DUTY
Key Features
- 10-ft. heavy-duty power cord, C14-to-C15
- 100~250V, 15A, 14AWG, SJT
- UL Listed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's C14-to-C15 power cords allow connection from high voltage network hardware utilizing C15 type connectors to PDU's and UPS systems with C14 type inputs. Heavy-duty 14AWG wire supports voltages up to 250V. Molded ends ensure a lifetime of use.
Tech Specs
| Gauge | 14 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cord Length | 10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 10-ft. Heavy Duty Computer Power Cord, 15A, 14AWG, IEC-320-C14 to IEC-320-C15 |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Color | Black |
| Product Model | P018-010 |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
Show all 21 specsShow fewer
| Device Supported | Server |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| First End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Manufacturer Part Number | P018-010 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| Certifications & Standards | UL Listed |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PWRCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

5-15R TO C14 COMPUTER AC POWERCABLE 13A 125V 16AWG 1FT

1FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13

3FT COMPUTER POWER CORD 18AWG 10A 125V 5-15P TO C13
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.