10FT CAT6 PATCH CABLE M/M GRAY GIGABIT MOLDED SNAGLESS PVC RJ45
10FT CAT6 PATCH CABLE M/M GRAY GIGABIT MOLDED SNAGLESS PVC RJ45
Key Features
- Premium cabling for Category 6, Category 5e and Category 5 applications—rated for 550 MHz/1 Gbps communications
- Designed to meet Category 6 specifications; reduces cross-talk and return loss
- IEC 802.3ab
- PVC 4-pair stranded UTP
- All cables feature boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With Tripp Lite's new category 6 molded patch cables you can stay ahead of the game by using this high-speed cable to distribute data, voice and video. These cables deliver stable performance up to 550MHz. Each comes UL verified meets EIA/TIA Cat6 TIA/EIA-568-B-2.1 draft 9 standards. Constructed with high-quality copper wire and a staggered-pin plug design, near-end crosstalk levels are kept to a minimum. Designed for use in category 6, category 5e and category 5 applications. Cat6 cables are available in a variety of colors with a snagless boot preventing cable snags. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat6 Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Gray |
| Product Model | N201-010-GY |
| Shipping Width | 7" |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Show all 25 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Cat6 Patch Cable</li><li>10Ft Cat6 Gray Gigabit Patch Cord Snagless Molded</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Additional Information | <ul><li>Drastically reduce impedance & structural return loss compared to standard 100MHz wire.</li><li>Integral strain relief</li><li>Applications : For 1000 Base-T (1Gbps Ethernet), 10/100 Base-T (Ethernet), 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice and Token Ring TYPE 3 applications as well as EIA/TIA applications.</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | N201-010-GY |
| Certifications & Standards | <ul><li>IEEE 802.3ab</li><li>IEEE 802.5</li><li>ANSI/EIA/TIA 568</li><li>ISO/IEC 11801</li><li>ETL (category 6 draft 11)</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.