10FT CAT5E BLUE PATCH CABLE CAT5 SNAGLESS MOLDED M/M RJ45 350MH
10FT CAT5E BLUE PATCH CABLE CAT5 SNAGLESS MOLDED M/M RJ45 350MH
Key Features
- Premium cabling for Category 5 and 5e applications—rated for 350 MHz/1 Gbps communications
- IEEE 802.3ab
- PVC 4-pair stranded UTP
- All cables feature boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 10-ft. blue snagless category 5e (Cat5e) patch cable has 2 snagless RJ45 molded male connectors featuring integral strain relief. The cable is manufactured from PVC 4-pair stranded UTP and is rated for 350MHz/1Gbps communication. All cables are offered in a variety of lengths and colors for all category 5 (Cat5) and 5e cabling needs. Standard category 5e patch cables are also available. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat5e Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Blue |
| Product Model | N001-010-BL |
| Shipping Width | 7" |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Show all 25 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>Cat5e Patch Cable</li><li>10-ft. Blue Snagless Cat5e Patch Cable</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Additional Information | <ul><li>Cabling for category 5 (Cat5) and 5e (Cat5e) applications</li><li>Molded connectors with integral strain relief</li><li>Snagless design protects the locking tabs on the RJ45 connectors from being damaged or snapped off during installation <b>Applications:</b></li><li>1000Base-T (1Gbps Ethernet)</li><li>10/100Base-T (Ethernet)</li><li>100 Mbps TPDDI</li><li>155 Mbps ATM</li><li>ISDN</li><li>Voice</li><li>Token Ring Type3 applications</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | N001-010-BL |
| Certifications & Standards | Meets most current industry standards including: <ul><li>IEEE 802.3ab</li><li>IEEE 802.5</li><li>ANSI/EIA/TIA 568</li><li>ISO/IEC 11801</li><li>ETL (category 5e draft 11)</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.