10FT 3M FAN-OUT CABLE MTP MPO/ 8X LC 40GBE OM3 PLENUM
10FT 3M FAN-OUT CABLE MTP MPO/ 8X LC 40GBE OM3 PLENUM
Key Features
- MTP / MPO to 8 x LC Fan-out Cable
- OM3, 40GbE rated, 40GBASE-SR4
- 50/125 Multimode
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's MPO/MTP Multi-Fiber cabling system is ideally suited for a high density environment that demands space saving and reduced cable management solutions. MPO/MTP fan-outs support various connections from multi-fiber to single-fiber out. N844-xxM-8LC-P cables utilize 8 fibers to fully transmit 40GBASE-SR, 4 fibers in each direction transmitting 10Gb each.
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Jacket Type | Plenum |
| Cable Length | 10 ft |
| Color Family | Green |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 3M (10-ft.) MTP / MPO Fan-out Cable, MTP/MPO to 8 x LC, 40GbE OM3 Plenum |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Aqua |
| Product Model | N844-03M-8LC-P |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Height | 9" |
Show all 26 specsShow fewer
| Device Supported | Network Device |
|---|---|
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Fan-out Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N844-03M-8LC-P |
| Connector Type on First End | MTP Network - Female |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Connector on First End Details | 1 x MTP Network - Female |
| Connector on Second End Details | 8 x LC Network - Male |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
3M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 10FT M/M
CISCO SERIAL CONSOLE ROLLOVER ADAPTER RJ45 M/F SHIELDED BLUE
4M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 13FT M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.