108W USB-C CHARGER GAN 4-PORT WHT 2M CORD 03-RETAIL BOX
108W USB-C CHARGER GAN 4-PORT WHT 2M CORD 03-RETAIL BOX
Key Features
- 4-port GaN charger includes 2x USB-C and 2x USB-A ports
- Charge up to 4 devices with 108W of total power output
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge
- USB-C PD 3.0 to charge a MacBook Pro from 0-50% in 39 mins<sup>*</sup> or charge an iPad from 0-50% in 39 mins and iPhone 14 Pro from 0-50% in 26 mins<sup></sup>
- Intelligent Power Sharing recognizes power needs and distributes proper output to up to 4 devices
- Designed to sit on desk and includes a 2m / 6.6-foot power cable
- Supports a wide range of devices including laptops, smartphones, tablets, and more from Samsung, Apple, and more
- 2-year warranty for peace of mind
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
GaN charging technology.
Features integrated GaN technology for a safe and efficient high-wattage charging experience. 108W of combined power to charge up to 4 compatible devices through its 2x USB-C and 2x USB-A ports.
A fast charge x2.
Access up to 96W of power to charge a MacBook Pro from 0-50% in 39 mins* with one USB-C port is in use.
When both USB-C ports are in use, fast charge an iPad from 0-50% in 39 mins and an iPhone 12 Pro from 0-50% in 26 mins.
Easy access to ports.
Say goodbye to hard-to-reach outlets and clumsy cable extensions. Our charger sits on top of a desk or nightstand and comes with a 2m / 6.6-foot power cord so you can place it directly where you need it.
Charges all types of devices.
Charge a wide range of laptops, tablets, smartphones, and more including MacBook, Chromebook, other USB-C laptops, iPhone, iPad, Samsung smartphones, Apple Watch, and other compatible devices.
4 Devices, 1 Charger
Our 4-port GaN charger gives you a maximum of 108W power to efficiently charge a laptop and up to three additional devices at the same time. Featuring Intelligent Power Sharing technology that allows it to recognize power needs and distribute output to up to 4 connected devices.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge Pro |
| Product Name | BoostCharge Pro 4-Port GaN Charger 108W |
| Product Type | Power Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>Apple AirPods Pro 2nd gen</li> <li>iPad 9th gen</li> <li>iPad Air</li> <li>MacBook Pro</li> <li>MacBook Air</li> <li>MacBook Air 15" M2 (2023)</li> <li>iPad mini</li> <li>iPad mini 6th Gen</li> <li>Apple Watch Series 7</li> <li>Dell XPS 15 9570</li> <li>Google Pixel 5</li> <li>iPad Pro</li> <li>iPhone 15</li> <li>iPhone 15 Pro</li> <li>iPhone 15 Plus</li> <li>iPhone 15 Pro Max</li> <li>iPhone 14</li> <li>iPhone 14 Pro</li> <li>iPhone 14 Plus</li> <li>iPhone 14 Pro Max</li> <li>iPhone 11</li> <li>iPhone 11 Pro</li> <li>iPhone 11 Pro Max</li> <li>iPhone 12</li> <li>iPhone 12 mini</li> <li>iPhone 12 Pro</li> <li>iPhone 12 Pro Max</li> <li>iPhone 13</li> <li>iPhone 13 mini</li> <li>iPhone 13 Pro</li> <li>iPhone 13 Pro Max</li> <li>iPhone SE 2nd Gen</li> <li>ThinkPad L380</li> <li>Yoga 930</li> <li>Galaxy S20</li> <li>Galaxy S20+</li> <li>Galaxy S20 Ultra</li> <li>Galaxy S21 5G</li> <li>Galaxy S21+ 5G</li> <li>Galaxy S21 Ultra 5G</li> <li>Galaxy S23</li> <li>Galaxy S23 Plus</li> <li>Galaxy S23 Ultra</li> <li>Galaxy S24</li> <li>Galaxy S24+</li> <li>Galaxy S24 Ultra</li> <li>Galaxy Note20</li> <li>Galaxy Note20 Ultra</li> </ul> |
| Product Color | White |
Show all 17 specsShow fewer
| Device Supported | iPad Pro |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>4-Port GaN Charger</li> <li>2M / 6.6-foot Power Cord</li> </ul> |
| Maximum Output Power | 108 W |
| Manufacturer Part Number | WCH010DQWH |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN MOBILE and similar brands
20W CAR CHARGER STANDALONE BLK 03-RETAIL BOX

30W USB-C CAR CHARGER CAR CHARGER WITH PPS TECHNOLOGY BLA

20W USB-C PPS WALL CHARGER
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



