
100PK 10IN REUSABLE CABLE TIES BLACK NYLON ZIP TIE WRAPS UL TAA
100PK 10IN REUSABLE CABLE TIES BLACK NYLON ZIP TIE WRAPS UL TAA
Key Features
- Pack of 100
- 10" length
- Reusable
- Black colour
- Harsh weather tested
- Round edges to prevent snags
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM's Nylon/Plastic Zip Ties are designed to help you keep your networks clean and organized. Designed for outside conditions as well as inside the Nylon/Plastic material protects against the elements and tears. These reusable cable ties are designed to be flexible in their use, able to be taken apart and tied back up again. These ties will see you through multiple projects. At 10 inches in size these ties are versatile to a fit a variety of cable sizes. Keep your workspaces or any space compact, clean and tidy with 4XEM's Cable Ties.
Tech Specs
| Width | 0.31" |
|---|---|
| Height | 0.05" |
| Length | 10" |
| Brand Name | 4XEM |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 100 Pack 10" Reusable Cable Ties - Black Medium Nylon/Plastic Zip Tie |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 100 Pack |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Condition | New |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz |
| Manufacturer Part Number | 4X10ZIPTIE100BR |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Minimum Loop Tensile Strength | 75.18 lb |
Related Products
More in CBLMGT from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




