
100PK 10IN CABLE TIES WHITE NYLON ZIP TIE WRAPS UL TAA
100PK 10IN CABLE TIES WHITE NYLON ZIP TIE WRAPS UL TAA
Key Features
- Pack of 100
- 10" length
- White colour
- Harsh weather tested
- Round edges to prevent snags
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4XEM's Nylon/Plastic Zip Ties are designed to help you keep your networks clean and organized. Designed for outside conditions as well as inside the Nylon/Plastic material protects against the elements and tears. With 100 ties in this pack, your project will be fully supplied. At 10 inches in size these ties are versatile to a fit a variety of cable sizes. Keep your workspaces or any space compact, clean and tidy with 4XEM's Cable Ties.
Tech Specs
| Width | 0.31" |
|---|---|
| Height | 0.05" |
| Length | 10" |
| Brand Name | 4XEM |
| Color Family | White |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Product Name | 100 Pack 10" Cable Ties - White Medium Nylon/Plastic Zip Tie |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 100 Pack |
Show all 18 specsShow fewer
| Product Condition | New |
|---|---|
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz |
| Manufacturer Part Number | 4X10ZIPTIE100W |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Minimum Loop Tensile Strength | 75.18 lb |
Related Products
More in CBLMGT from 4XEM and similar brands
More from 4XEM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




