100M DUPLEX FIBER LC/LC MMF 50.125 PATCH CABLE
100M DUPLEX FIBER LC/LC MMF 50.125 PATCH CABLE
Key Features
- Premium PVC multimode patch cables
- Attenuation loss meets or exceeds the latest industry standards
- Higher bandwidth optimized for gigabit and 10Gbps networks
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 100-meter multimode duplex Fibre Channel optic LC/LC patch cable is manufactured from 50/125 zipcord fiber. The cable has LC connectors on each end. It has a PVC jacket and is FDDI and OFNR rated. 50/125 Duplex multimode fiber is most commonly used in Fibre Channel applications. It is backward compatible with 62.5 micron fiber and provides built-in headroom for future applications. The cable provides higher bandwidth optimized for Gigabit and 10Gbps networks as well. Also available in 1, 2, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 30, and 50 meter lengths. Enter "N520-" in the search field to bring up all lengths. For LC-SC cables, search "N516-" , and for SC-SC, search "N506-". Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Brand Name | Tripp Lite series |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 328.10 ft |
| Color Family | Orange |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Orange |
| Product Model | N520-100M |
| Shipping Width | 12" |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 12" |
Show all 25 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>Fiber Optic Duplex Patch Cable</li><li>100M Duplex MMF Cable LC/LC 50/125 Fiber</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Additional Information | <ul><li>Use on fiber and fibre channel installations</li><li>Backward compatible with 62.5 micron fiber</li><li>Built-in headroom for future applications</li><li>Number of fibers: 2</li><li>Fiber type: all glass graded index</li><li>Primary coating diameter: 245+/-15 microns</li><li>Primary coating material: acrylate</li><li>Secondary coating diameter: 900+/-50 microns</li><li>Attenuation @850NM: 3.5DB/KM maximum, @1300NM: 1.0DB/KM maximum</li><li>Bandwidth @850NM: 220 MHz-KM minimum, @1300NM: 600 MHz-KM minimum</li><li>Numeric apeture: .275 nominal</li><li>Proof test level: 100,000 PSI</li><li>Insertion loss testing performed on every connector (0.2db typical) and provided with cable</li><li>Beveled edge on ends of glass makes insertion of plug a breeze</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | N520-100M |
| Certifications & Standards | <ul><li>FDDI</li><li>OFNR</li></ul> |
| Connector Type on First End | LC - Male |
| Connector Type on Second End | LC - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Connector on First End Details | 2 x LC - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC - Male |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
3M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 10FT M/M
CISCO SERIAL CONSOLE ROLLOVER ADAPTER RJ45 M/F SHIELDED BLUE
4M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 13FT M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.