100GB/120GB PASS-THROUGH CASSETTE (X6) 24-FIBER MTP/MPO
100GB/120GB PASS-THROUGH CASSETTE (X6) 24-FIBER MTP/MPO
Key Features
- High Density Fiber Cassette for use with Tripp Lite N482-01U and N482-02U High Density Fiber Enclosure Panels
- 100/120Gb Breakout Cassette, with (x6) 24-Fiber MTP/MPO connections
- Factory terminated connectors reduce the time and labor required of field connector terminations
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's N482-6M24-6M24 is a High Density 100/120Gb Pass-through Cassette, with (x6) 24-Fiber MTP/MPO connections. For use with Tripp Lite's N482-01U and N482-02U High Density Fiber Enclosure Panels; up to 5 cassettes per N482-01U, or up to 14 cassettes per N482-02U. Guaranteed compatibility when used with recommended Tripp Lite cabling. Designed specifically for use with Tripp Lite cables, such as the N846-Series cables. Installation is simple, with the cassette being easily installed or removed using push / pull tabs to lock or unlock it from the panel; no tools required. Furthermore, each cassette features factory terminated connectors that reduce the time and labor required of field connector terminations. Constructed of heavy-duty steel housing.
Tech Specs
| Depth | 0.9" |
|---|---|
| Width | 3.5" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 100Gb/120Gb Pass-through Cassette - (x6) 24-Fiber MTP/MPO |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Product Color | Black |
| Product Model | N482-6M24-6M24 |
| Package Contents | <ul><li>100Gb/120Gb Pass-through Cassette - (x6) 24-Fiber MTP/MPO</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
|---|---|
| Number of RJ-11 Ports | 12 |
| Total Number of Ports | 12 |
| Additional Information | <li>6 x MTP/MPO Fibre Channel Female</li> <li>6 x MTP/MPO Fibre Channel Female</li> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N482-6M24-6M24 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMGT from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
SINGLE-GANG UP-OR DOWN-ANGLE BULK CABLE WALL PLATE WHITE TAA
100PC 7.5IN NYLON CABLE TIES CABLE MANAGEMENT 40LB STRENGTH

10PK 10IN VELCRO HOOK AND LOOP CABLE TIES
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.