100FT STANDARD SPEED HDMI CABLE 24AWG HD 1080P VIDEO/AUDIO M/M
100FT STANDARD SPEED HDMI CABLE 24AWG HD 1080P VIDEO/AUDIO M/M
Key Features
- 24AWG High Definition Standard Speed HDMI Gold cable
- Premium double-shielded digital audio/video cable
- Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
- Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
- Standard Speed HDMI and HDCP compliant
- Supports HD Video resolutions up to 1080p
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 100-ft. 24AWG High Definition Standard Speed HDMI Gold cable allows interconnection between digital display devices, such as DTV's( Digital Television), Plasma displays, LCD TV's, and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, Blu-Ray players, and AV receivers. Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter. Heavy gauge wire( 24AWG) assures full 1080p resolution at the display when used with a Tripp Lite HDMI Signal Booster, such as the B122-000-60. HDMI assures that the best video signal is always sent from source(HDTV signal, Blu-Ray Player) to the display(Projection Television, LDC, Plasma, etc.). It does this by allowing uncompressed video and multi-channel audio data to be input to the display device through one single cable. An HDMI connection allows input at high rates of speed, up to 10.2 Gbps.
Tech Specs
| Features | EMI/RF Protection |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P568-100-HD HDMI Cable |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P568-100-HD |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Series | P568 |
|---|---|
| Shipping Width | 14" |
| Shipping Height | 17" |
| Device Supported | iPad 2 |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P568-100-HD |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.80 lb |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN YELLOW RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN RED RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN GREEN RJ45-F
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.