100FT HIGH SPEED HDMI CABLE ACTIVE BUILT-IN SIGNAL BOOSTER M/M
100FT HIGH SPEED HDMI CABLE ACTIVE BUILT-IN SIGNAL BOOSTER M/M
Key Features
- Offers exceptional quality as well as upright compatibility with audio and video equipment
- With HDMI, transfer high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
- Flexible enough to offer a variety of options to suit a specific need
- Fully compatible with computers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The P568-100-ACT Active High-Speed HDMI Cable (M/M) connects a computer, cable box or Blu-ray™ source to a high-definition monitor, projector or television up to 100 feet away. Its built-in signal booster allows a clean audio/video transmission without the effort and expense of adding an external repeater to your HDMI cable run. Plus, a built-in equalization control lets you manually adjust the display image to your liking.
The P568-100-ACT is recommended for digital signage, boardroom and classroom presentations, point-of-sale displays, businesses and other applications that display HD video and multi-channel audio. It supports HD video resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) at 60 Hz. When used with an Apple® digital A/V adapter, it supports iPad2® video mirroring for playing games, watching videos or displaying presentations. Backward compatible with previous HDMI generations, the P568-100-ACT is compliant with HDCP v1.3 standards.
The 100-foot molded 28 AWG cable features foil and braid shielding to deliver top-of-the-line signal quality and protection from crosstalk and EMI/RFI interference. Corrosion-resistant gold-plated connectors and contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief with ridges on each end gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking. A flexible PVC jacket makes the cable easy to install in tight spaces.
Connects HDMI Source to High-Definition TV, Projector or Monitor
- Recommended for digital signage, boardroom and classroom presentations, point-of-sale displays, businesses and other applications that display HD video and multi-channel audio
Built-In Signal Booster for Long-Range Cable Needs
- Allows a clear A/V transmission up to 100 ft.
- Eliminates expense and effort of adding external repeater to cable run
- Equalization control allows manual adjustment of display image
High Performance and Wide Compatibility
- Supports HD video resolutions up to 1920 x 1080 (1080p) @ 60 Hz
- Supports iPad2 video mirroring when used with Apple digital A/V adapter
- Backward compatible with previous HDMI generations
- Complies with HDCP v1.3 standards
Superior Quality Ensures a Flawless Signal
- Corrosion-resistant gold-plated black connectors for optimal signal transfer
- Fully molded 28 AWG construction with integral strain relief for durability and long life
- Premium foil and braid shielding for EMI/RFI noise protection
- Flexible PVC jacket easy to install in tight spaces
Tech Specs
| Features | Crosstalk Protection |
|---|---|
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P568-100-ACT HDMI A/V Cable |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P568-100-ACT |
| Product Family | P568 |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Series | P568 |
|---|---|
| Shipping Width | 13.70" |
| Shipping Height | 15.70" |
| Device Supported | Projector |
| Package Contents | <ul> <li>P568-100-ACT Active High-Speed HDMI Cable with Built-In Signal Booster (M/M), Black, 100 ft.</li> <li>HDMI Power Adapter Cable</li> </ul> |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | Vietnam |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P568-100-ACT |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.18 lb |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN YELLOW RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN RED RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN GREEN RJ45-F
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.