100FT HDMI CABLE 1080P M/M 100 HDMI VIDEO/AUDIO CABLE 10.2 GBPS
100FT HDMI CABLE 1080P M/M 100 HDMI VIDEO/AUDIO CABLE 10.2 GBPS
Key Features
- Premium double-shielded digital audio/video cable
- Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter
- Gold-plated connectors provide optimal signal transfer
- Standard Speed HDMI and HDCP compliant
- Supports HD Video resolutions up to 1080p
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's 100-ft. Standard Speed HDMI(High-Definition Multimedia Interface) Gold Cable allows interconnection between digital display devices, such as DTV's( Digital Television), Plasma displays, LCD TV's, and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, Blu-Ray players and AV receivers. Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter. HDMI assures that the best audio/video signal is always sent from source(HDTV signal, Blu-Ray Player) to the display(Projection Television, LCD, Plasma, etc.). It does this by allowing uncompressed video and multi-channel audio data to be input to the display device through a single cable. An HDMI connection allows input at high rates of speed, up to 10.2 Gbps. In most applications, a signal booster(B122-000-60) will need to be used with this cable to ensure a signal strong enough for your display.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | P568-100 HDMI Gold Digital Video Cable |
| Product Type | Video Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P568-100 |
| Product Family | Gold |
| Product Series | Gold |
Show all 24 specsShow fewer
| Shipping Width | 14" |
|---|---|
| Shipping Height | 17" |
| Package Contents | <ul><li>P568-100 HDMI Gold Digital Video Cable</li><li>100ft HDMI to HDMI Gold Digital Video Cable - HDMI-M/HDMI-M</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Additional Information | <p>Allows interconnection between digital display devices, such as DTV's ( Digital Television ), Plasma displays, LCD TV's, and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, DVD/DVD-R players, and AV receivers</p> |
| Manufacturer Part Number | P568-100 |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.10 lb |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN YELLOW RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN RED RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN GREEN RJ45-F
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.