100FT DISPLAYPORT CABLE 1080P DIGITAL VIDEO/AUDIO W/LATCHES M/M
100FT DISPLAYPORT CABLE 1080P DIGITAL VIDEO/AUDIO W/LATCHES M/M
Key Features
- Digital Video and Audio in one cable
- Supports 1080p resolution
- Small footprint compared to VGA or DVI
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DisplayPort is a new digital display interface standard put forth by the Video Electronics Standards Association (VESA). It defines a digital audio/video interconnect intended to be used between computer and display monitors, or computers and home theater systems. Similar to HDMI, in that it supports both Digital Video/Audio signals, DisplayPort is geared more toward the computer market, where HDMI dominates the Home Theater market. Tripp Lite's DisplayPort cables support a maximum bandwidth of 10.8Gbps, as well as DPCP ( DisplayPort Content Protection) , HDCP, and resolutions up to 1080p. In most applications, a signal booster (B121-000) should be used with this cable to ensure a signal strong enough for your display.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | DisplayPort |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 100-ft. Displayport Monitor Cable M/M |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | P580-100 |
| Shipping Width | 17" |
| Shipping Height | 14" |
Show all 24 specsShow fewer
| Device Supported | Monitor |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P580-100 |
| Certifications & Standards | <p>VESA</p> |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.60 lb |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN YELLOW RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN RED RJ45-F

CAT6 / CAT5E 110 KEYSTONE JACK 110 STYLE PUNCHDOWN GREEN RJ45-F
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.