100FT CAT6 PATCH CABLE M/M BLUE GIGABIT MOLDED SNAGLESS PVC RJ45
100FT CAT6 PATCH CABLE M/M BLUE GIGABIT MOLDED SNAGLESS PVC RJ45
Key Features
- Premium cabling for Category 6, Category 5e and Category 5 applications-rated for 550 MHz/1 Gbps communications
- Designed to meet Category 6 specifications; reduces cross-talk and return loss
- IEEE 802.3ab
- PVC 4-pair solid UTP
- All cables feature boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty (coverage details)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This category 6, molded patch cable lets you stay ahead of the game by using a high-speed cable to distribute data, voice and video. Cable delivers stable performance up to 550MHz. High-quality copper wire and a staggered-pin plug design keep near-end cross-talk levels to a minimum. Snagless design protects the locking tabs on the RJ45 connectors from being damaged or snapped off during installation. 100' cable is designed for use in category 6, category 5e and category 5 applications.
Tech Specs
| Features | Stranded |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 6 |
| Jacket Type | CM |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 100-ft. (30.5 m) Cat6 Blue Gigabit Patch Cord Snagless Molded |
| Product Type | Network Cable |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Color | Blue |
|---|---|
| Product Model | N201-100-BL |
| Shipping Width | 10" |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pairs | 4 |
| Shipping Height | 8" |
| Device Supported | Network Device |
| Package Contents | <ul><li>Cat6 UTP Patch Cable</li><li>20-ft. Cat6 Blue Gigabit Patch Cord Snagless Molded</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 3 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N201-100-BL |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.