100FT CAT6 CAT5 PATCH CABLE RJ45 GIG MOLDED M/M 550MHZ WHITE
100FT CAT6 CAT5 PATCH CABLE RJ45 GIG MOLDED M/M 550MHZ WHITE
Key Features
- This network cable provides splendid performance and clear connectivity
- RJ-45 port for instant connectivity
- Minimized Near-End Crosstalk (NEXT) feature for better reliability and ensure maximum productivity
- Computer device supported according to your requirements with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The N200-100-WH Cat6 Gigabit Molded Patch Cable ensures ultra-fast performance throughout your Cat5/5e/6 network application. It connects high-speed network components like computers, printers, video game systems, Blu-ray players, copy machines, routers and modems in a home or office Cat5/5e/6 application.
This 100-foot white cable is designed for 1000Base-T (1 Gbps Ethernet), 10/100Base-T (Ethernet), 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice, Token Ring Type 3 and EIA/TIA applications. Manufactured from 24 AWG 4-pair solid UTP with a PVC jacket, staggered-pin plug design and male RJ45 connectors, each cable provides high-speed connections up to 550 MHz/1 Gbps and flawless signal delivery, while keeping near-end crosstalk levels to a minimum.
The N200-100-WH is constructed of top-quality materials for long life and durability. Corrosion-resistant gold-plated copper contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking. Meets most current industry standards, including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 6 draft 11).
Features
The Ideal Solution for All High-Speed Cat5/5e/6 Networking
Premium Construction Ensures Error-Free Signal Transfer
Tech Specs
| Features | Strain Relief |
|---|---|
| Shielding | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | RJ-45 |
| Jacket Type | CM |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | White |
| Jacket Color | White |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Package Type | Bulk |
| Product Line | Premium |
| Product Name | Premium N200-100-WH RJ-45 Patch Network Cable |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Model | N200-100-WH |
| Shipping Width | 14" |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Number of Pairs | 4 |
| Shipping Height | 17" |
| Contact Material | Copper |
| Device Supported | Gaming Console |
| Material Details | <p>Copper - Conductor</p> |
| Product Material | Copper |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N200-100-WH |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ETHERN from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
5FT CAT5E GREEN PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
6FT CAT5 CAT5E PATCH CABLE MOLDED 350MHZ UTP PURPLE RJ45 M/M

6IN CAT6 GREEN UTP GIGABIT SNAGLESS MOLDED M/M RJ45 PATCH CABL
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.