100FT CAT5E PATCH CABLE GRAY MOLDED SHIELDED STP RJ45 M/M 350MHZ
100FT CAT5E PATCH CABLE GRAY MOLDED SHIELDED STP RJ45 M/M 350MHZ
Key Features
- Protect your network data from EMI/RFI interference
- Molded boot provides extra strain relief and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Protect your high-speed network from noise and electromagnetic interference with Tripp Lite's 100-ft. Category 5e (Cat5e) Gray Shielded Patch Cable. This cable features 2 x shielded RJ45 50-micron Gold molded male connectors with integral strain relief. The cable is manufactured from PVC, 4-pair, stranded shielded twisted pair, and is rated for 350MHz/1Gbps communication. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Features | Booted |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat5e STP Patch Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Gray |
| Product Model | N105-100-GY |
| Shipping Width | 10" |
Show all 26 specsShow fewer
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Package Contents | <ul><li>Cat5e STP Patch Cable</li><li>100-ft. Cat5e Gray Shielded Patch Cable</li></ul> |
| Country of Origin | China |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Additional Information | <p>Strain relief.</p> |
| Manufacturer Part Number | N105-100-GY |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL</li><li>TIA/EIA</li><li>TSB 568B (AT&T 258A)Wiring</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.50 lb |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NETCBL from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
15FT CAT5E GREEN PATCH CABLE CAT5 SNAGLESS MOLDED M/M RJ45 350MH
14FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
7FT CAT6 PATCH CABLE M/M GRAY GIGABIT CROSS-OVER MOLDED PVC RJ45
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.