100FT CAT5E GRAY PATCH CABLE CAT5 OUTDOOR-RATED MOLDED M/M RJ45
100FT CAT5E GRAY PATCH CABLE CAT5 OUTDOOR-RATED MOLDED M/M RJ45
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- UV (Ultra Violet) Resistant Gray PVC jacket
- CMR, CMX, and UL444 Rated
- EIA/TIA 568-B.2 Compliant
- UL Verified Category 5e
- Molded, Snagless Connectors
- 4pr, Solid Conductors for long distance signal integrity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's line of Outdoor Rated Cat5e patch cables are manufactured with high quality UV (Ultra Violet) resistant PVC cable. With an Operating Temperature range of -40C to +60C (-40F to +140F), this 100ft cable handles a wide range of weather conditions, most importantly, the degrading effects of Ultra Violet rays. Molded, snagless connectors provide a secure connection every time. Cables meet EIA/TIA 568-B.2, and are UL verified to Category 5e. Tripp Lite warrants it's cables to be free from defects in material and workmanship for Life.
Tech Specs
| Features | UV Resistant |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 5e |
| Jacket Type | CMR |
| Cable Length | 100 ft |
| Color Family | Gray |
| Jacket Color | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cat5E UTP Patch Network Cable |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Product Color | Gray |
| Product Model | N007-100-GY |
| Shipping Width | 10" |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 12" |
| Device Supported | Network Device |
| Material Details | Copper - Conductror |
| Product Material | Copper |
| Country of Origin | China |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N007-100-GY |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL</li><li>UL 444</li><li>EIA/TIA 568-B</li></ul> |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.38 lb |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.