100BFX SFP FOR FE PORT
100BFX SFP FOR FE PORT
Key Features
- SFP is the single answer to all your desired and specified application execution needs
- With 100Base-FX technology, enjoy up to 100Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Featuring Fast Ethernet port to enhance the data transfer rate by up to 100Mbps for connectivity
- Supports optical fiber cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- With its thicker diameter to carry the light of multiple wavelengths, multi-mode fiber optic cable supports the high bandwidth to carry more information with greater fidelity
- Hot-swappable form factor for your convenience and simplicity of usage
- SFP with data networking application/usage for reliability and maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco 100BASE-FX Small Form-factor Pluggable (SFP) is a hot-swappable input/output device that plugs into a Fast Ethernet port or slot, linking the port with the network. It operates on ordinary multimode fiber-optic (MMF) link spans up to 2 kilometers long. Supports the Cisco quality ID feature that enables the switch or router to identify whether or not the SFP is a Cisco qualified SFP.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 100Base-FX Fast Ethernet SFP |
| Product Type | SFP |
| Compatibility | <p><b>Switch or Module:</b></p><ul><li> Catalyst 6500 Series: <ul><li>WS-X6148-FE-SFP</li><li>Catalyst Operating System: 8.4(1)</li><li>Cisco IOS Release: 12.2(18)SXF</li></ul></li><li> Catalyst 4500 Series: <ul><li>WS-X4248-FE-SFP</li><li>Cisco IOS Release: 12.2(25)SG</li></ul></li><li> Cisco ME 3400: <ul><li>ME-3400-24TS-A</li><li>ME-3400-24TS-D</li><li>Cisco IOS Release: 12.2(25)EX</li></ul></li><li> Catalyst 2960 Series: <ul><li>WS-C2960-24TC-L</li><li>WS-C2960-48TC-L</li><li>WS-C2960G-24TC-L</li><li>Cisco IOS Release: 12.2(25)FX</li></ul></li><li> Cisco ME 2400: <ul><li>ME-2400-24TS-A</li><li>ME-2400-24TS-D</li><li>Cisco IOS Release: 12.2(25)EX</li></ul></li></ul> |
| Product Model | GLC-FE-100FX= |
| Connector Type | LC |
| Application/Usage | Data Networking |
Show all 21 specsShow fewer
| Network Technology | 100Base-FX |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Total Number of Ports | 1 |
| Additional Information | <ul><li>Spare Product</li><li>Supports the "pay-as-you-populate" model</li><li>Optically interoperable with respective 100BASE-X Ethernet interfaces on the same link</li><li>Compatible with IEEE 802.3ah Draft 3.0</li></ul> |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 100Base-FX |
| Manufacturer Part Number | GLC-FE-100FX= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in TRANS from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands

100BASE-FX MULTI MODERUGGED SFP

1000BT SFP TRANSCEIVER MODULE FOR CATEGORY 5 COPPER WIRE

1000BSX SFP TRANSCEIVER MODULE MMF 850NM DOM
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.