1004L 10.1IN WIDE LCD MONITOR HD 1280X800 PCAP 10-TOUCH
1004L 10.1IN WIDE LCD MONITOR HD 1280X800 PCAP 10-TOUCH
Key Features
- Enjoy vibrant visuals and responsive interaction with the advanced wxga, led touchscreen monitor LED touchscreen
- WXGA touchscreen offers WXGA resolution up to 1280 x 800 pixels for crisp visuals and a widescreen format ideal for media and apps
- Projective Capacitive touchscreen supports two-finger multi-touch for smooth zooming, scrolling, and gesture-based navigation
- LED backlight enhances color range and contrast for lifelike visuals and smooth touch navigation
- Captivating visuals with about 360 Nit brightness levels for clear and vivid touchscreen performance
- 16.7 million colors supported for lifelike visuals and smooth touch-based creative workflows
- VESA mount compatibility allows flexible installation on walls or stands to suit your workspace needs
- Features HDMI input for seamless connection with PCs, Blu-ray players, and advanced gaming consoles for high-quality visuals
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The 1004L touch monitor delivers a stunning design, enhanced durability, increased touch accuracy and brilliant display clarity. With state-of-the-art optical bonding and IP54-sealed design, the 10" touch monitor offers a feature-rich platform and the versatility to extend across a diverse range of applications from point-of-sale, self-service and kitchen display systems to warehouse automation, access control and HMI.
Create the perfect payment stack with the 10" touchscreen.
Easily pair the 10-inch touchscreen monitor with one of Elo's integrated payment devices - from Elo Pay mobile computers to the Elo Pay 7" , the 1004L offers the perfect compact touch display with the connectivity you need at the point of sale.
State of the art optical viewing.
Designed with high quality optical bonding, anti- glare coverglass and low-blue light settings - the 1004L 10-inch touchscreen monitor brings the best-in-class solution for viewing comfort and clarity.
Connect accessories to the edge.
Elo Edge Connect™ offers an expansive lineup of accessories that seamlessly attach to the edge of the display including - EMVs, barcode scanners, status lights, cameras, RFID, MSR, fingerprint scanner and more.
Navigate the OSD directly on the touchscreen.
The on-screen display (OSD) controls are now directly on the touchscreen - making navigation easier while still offering OSD lock security.
Expand the possibilities with touch through.
Elo's TouchPro PCAP monitors feature touch through capability, supporting use with gloves and additional layers of films and filters to meet specific industry requirements.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1" |
| Width | 9.8" |
| Height | 6.6" |
| Features | Scratch Resistant |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Elo |
| Brightness | 360 Nit |
| Mount Type | Rear Mount |
| USB Type-C | Yes |
| Screen Mode | WXGA |
Show all 51 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:10 |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions, Inc |
| Product Name | 1004L 10-inch Touchscreen Monitor |
| Product Type | LED Touchscreen Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | 1004L |
| Response Time | 30 ms |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Application/Usage | Point of Sale (POS) |
| Screen Size Class | 10" |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 60 Hz |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 80 kHz |
| Maximum Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewable Screen Size | 10.1" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time Details | 30 ms Typical |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Manufacturer Part Number | E968703 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.elotouch.com |
| Impact Protection (IK) Rating | IK07 |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-TS from ELO - TOUCHSCREENS and similar brands
ET1304LS-2UWA-1-GY-NS-G 1304LS 13.3IN WIDE LCD DESKTOP FULL
2470L 24 WIDE LCD FHD PCAP 10T USB CNTRL ANTIGLARE 0BZ VGA/DP/HDMI

22IN 2202L MONITOR FHD PCAP USB CLEAR ZB VGA HDMI BLACK NO STAND
More from ELO - TOUCHSCREENS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
