
1000VA 750W 230V LITHIUM ION UPS SMART TOWER HOSPITAL MEDICAL
1000VA 750W 230V LITHIUM ION UPS SMART TOWER HOSPITAL MEDICAL
Key Features
- Lithium battery backup allows time to save files and safely shut down during blackouts
- 6 C13 hospital-grade (HG) outlets provide power to medical equipment
- UL 60601-1 compliant for use in patient care vicinities when plugged into HG wall outlet
- Alarm and front-panel LEDs report online, battery, fault and overload conditions
- 10,000-cycle LiFePhos battery lasts up to 30x longer than comparable SLA batteries
- 2-year limited warrant
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
1kVA/750W Medical-Grade UPS Allows Time to Back Up Critical Files During a Blackout
This 230V SmartPro® hospital-grade UPS is fully compliant with UL 60601-1 regulations when plugged into a hospital-grade outlet, which makes it ideal for use in medical facilities, including patient care vicinities. It allows you to work through short power failures, and gives you enough time to safely save files and shut down your system in case of a prolonged blackout.
Long-Lasting LiFePhos Battery Handles up to 10,000 Cycles with Ease
This UPS system for hospitals contains a replaceable lithium iron phosphate (LiFePhos) internal battery that provides up to 30 times the cycle life of traditional sealed lead acid (SLA) batteries. The 6-outlet UPS system provides up to 28 minutes of battery backup at half load and 10 minutes at full load. During normal operation, incoming utility power keeps the replaceable internal battery fully charged, so backup power will always be available.
Automatic Voltage Regulation (AVR) Corrects Potentially Hazardous Voltage Fluctuations
AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts. This UPS for medical equipment can correct brownouts as low as 155V and overvoltages as high as 274V back to nominal 230V power without drawing on the battery backup needed to support your equipment during a blackout.
Built-In Isolation Transformer Offers Full Isolation
The isolation transformer with Faraday shield offers full isolation and removes common mode noise while maintaining full AC surge suppression in all modes. Cumulative leakage current of all connected equipment is less than 100 microamps.
Connect Your Equipment to 6 IEC 320 C13 Outlets
Six C13 hospital-grade outlets provide both battery backup and surge protector for your mobile medical equipment, such as computers, monitors and lab equipment. A 340-joule surge suppression rating protects connected components from the harmful effects of power surges.
Combats Electromagnetic Interference That Can Harm Equipment
Various electromagnetic and radio sources found in virtually every home and business can cause disruptive interference on the AC line. Known as EMI (electromagnetic interference) and RFI (radio frequency interference), this line noise is a common cause of performance problems and can lead to incremental hardware damage, data corruption and audio/video transmission problems. This medical-grade UPS system incorporates technology that filters out disruptive line noise so that it won't affect your equipment.
Easy-to-Read LEDs and Alarm Report Real-Time UPS and Power Status
Front-panel LED indicators monitor essential information, such as line power, battery power, overload, voltage regulation and battery low/replace status. An audible alarm will sound in case of low battery, excessive load and power failure.
Saves Your Files, Even When You're Away
USB and DB9 serial ports connect to your computer with the included cables. These ports communicate with Tripp Lite's free downloadable PowerAlert® software for safe, unattended system shutdown and file saves in the event of a prolonged power failure.
Tower Form Factor for Easy Placement on a Nurse's Station or Mobile Medical Cart
The long-lasting PVC housing fits easily on a desktop, shelf or anywhere else power is needed. The 15-centimeter (six-inch) dongle with hospital-grade C14 plug connects to a properly grounded AC wall outlet.
Tech Specs
| Depth | 9.1" |
|---|---|
| Phase | Single Phase |
| Width | 7.5" |
| Height | 12.7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Tower |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartPro |
| Product Name | SmartPro SMX1200XLHGL 1000VA Tower UPS |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
Show all 32 specsShow fewer
| Product Model | SMX1200XLHGL |
|---|---|
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Product Family | SmartPro SMX |
| Product Series | SMX |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Package Contents | <ul> <li>SmartPro SMX1200XLHGL 1000VA Tower UPS</li> <li>USB Monitoring Cable, 1.8 m (6 ft.)</li> <li>DB9 Serial Monitoring Cable, 1.8 m (6 ft.)</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Application/Usage | Medical |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Load Capacity (Watt) | 750 W |
| Weight (Approximate) | 45.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SMX1200XLHGL |
| Backup/Run Time (Full Load) | 11 Minute |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


SURGE PROTECTOR POWER STRIP 1-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 4FT CORD

SURGE PROTECTOR POWER STRIP 2-OUTLET 2 USB PORTS 2.1A 6FT CORD

6-OUTLET SURGE PROTECTOR 5-15R 1200 J 10FT 3M BRAIDED CORD BLACK
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.