
1000MBPS SFP SINGLE MODE RUGGED
1000MBPS SFP SINGLE MODE RUGGED
Key Features
- SFP (mini-GBIC) offers enhanced dependability with maximum productivity
- With 1000Base-LX/LH technology, enjoy up to 1000Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- With a single wavelength of light, the single mode fiber optic can carry data and transmit audio/video applications over miles of distance
- Hot-swappable form factor for added reliability and dependability
- SFP (mini-GBIC) with data networking application/usage for maximum productivity and usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This product is Guaranteed 100% Compatible with the Manufacturer Original.
The industry-standard Compatible Cisco Small Form-Factor Pluggable (SFP) Gigabit Interface Converter is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet port or slot, linking the port with the network. SFP can be used and interchanged on a wide variety of Cisco products
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 1-Port SFP (mini-GBIC) Transceiver Module |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Compatibility | <ul><li>Cisco IE 3000 Series Switches</li><li>Cisco 3200 Series Rugged Routers</li><li>Cisco MWR 2900 Mobile Wireless Routers</li></ul> |
| Connector Type | LC |
| Application/Usage | Data Networking |
| Network Technology | 1000Base-LX/LH |
Show all 21 specsShow fewer
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Additional Information | <ul><li>Spare Product</li><li>Range: 10 Km</li><li>Wavelength: 1300 nm</li></ul> |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LX/LH |
| Manufacturer Part Number | GLC-LX-SM-RGD= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in MEDIAC from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands


1000MBPS MULTI MODE RUGGED SFP
100BASE LX SFP FOR FE PORT
10GBASE-LRM SFP MODULE
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.