1000FT CAT6 BULK CABLE GRAY GIGABIT SOLID CORE CMR PVC 23 AWG
1000FT CAT6 BULK CABLE GRAY GIGABIT SOLID CORE CMR PVC 23 AWG
Key Features
- Meets category 6 cabling standards
- Drastically reduce impedance and structural return loss compared to standard 100Mhz wire
- 4pr Solid Conductor - CMR PVC Jacket
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With Tripp Lite's new category 6 bulk solid PVC cable you can stay ahead of the game with use of this high-speed cabling to distribute data voice and video. These cables deliver stable performance up to 550MHz. Each comes UL verified meets EIA/TIA, Cat6, TIA/EIA 568-b-2.1 draft 9 standards. Constructed with high-quality copper wire, near-end crosstalk levels are kept to a minimum. This 1000ft. spool of bulk solid PVC cable makes industrial runs a snap. Cat6 cables are available in a variety of colors and sizes. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
Tech Specs
| Conductor | Copper |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Package Type | Bulk |
| Product Name | Cat6 Bulk Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Gray |
| Product Model | N222-01K-GY |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 26 specsShow fewer
| Shipping Width | 14.17" |
|---|---|
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 13.78" |
| Package Contents | <ul><li>Cat6 Bulk Cable</li><li>1000Ft Cat6 Gigabit Bulk Solid Gray PVC Cable</li></ul> |
| Country of Origin | South Korea |
| Additional Information | <ul><li>Designed for premise (in-wall) cabling applications</li></ul><p><b>Applications:</b></p><ul><li>For 1000 Base-T (1Gbps Ethernet)</li><li>10/100 Base-T (Ethernet)</li><li>100 Mbps TPDDI</li><li>155 Mbps ATM</li><li>ISDN</li><li>Voice and Token Ring TYPE 3 applications as well as EIA/TIA applications</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | N222-01K-GY |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL</li><li>IEEE 802.3ab</li><li>IEEE 802.5</li><li>ANSI/EIA/TIA 568</li><li>ISO/IEC 11801</li><li>ETL (category 6 draft 11)</li></ul> |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 29.50 lb |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.