1000FT BULK CAT6 BLUE GIGABIT STRANDED CMR PVC 24AWG CABLE
1000FT BULK CAT6 BLUE GIGABIT STRANDED CMR PVC 24AWG CABLE
Key Features
- Less impedance and structural return loss than 100 MHz wire
- Channel-tested to 250 MHz/1 Gbps communications
- High-quality 24 AWG 4-pair stranded copper wire
- CMR-rated PVC jacket
- Meets IEEE 802.3ab and ANSI/EIA/TIA 568 standards
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The N220-01K-BL Cat6 Gigabit Bulk Stranded Blue PVC Cable, is premium high-speed cabling designed for making custom length patch cable assemblies. Cable features fast transmission and excellent signal quality, ensuring peak performance through your LAN (local area network).
Manufactured from 24 AWG copper wire, the four-pair stranded UTP N220-01K-BL delivers speeds up to 250 MHz/1 Gbps. Protected by a CMR-rated PVC jacket, this cable drastically reduces impedance and structural return loss as compared to standard 100 MHz wire. No center "Spline" as found in solid conductor Cat6 allows for easy RJ45 plug termination, and, at a mere 0.22" in diameter, an extremely flexible patch cable. When used with Tripp Lite CAT6 rated RJ45 plugs, N230-100, Near-end crosstalk (NeXT) levels are kept to a minimum, making the N220-01K-BL ideal for 10/100/1000 Base-T Ethernet, 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice, EIA/TIA and Token Ring Type 3 applications.
The N220-01K-BL meets most current industry standards, including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 6, draft 11).
Features
Perfect Solution for High-Speed Cat6 Premise Applications
- Designed for do-it-yourself patch cord assembly
- No center "spline" and overall outer diameter of 0.22" makes for easy RJ45 plug termination
- Delivers speeds up to 250 MHz/1 Gbps
- Reduces impedance and structural return loss compared to standard 100 MHz wire
- Ideal for 10/100/1000 Base-T Ethernet, 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice, EIA/TIA and Token Ring Type 3 applications
Premium Construction for Superior Performance
- Made from 24 AWG copper wire ( 7 x 32AWG per conductor )
- 4-pair stranded UTP
- Minimum near-end crosstalk
- CMR-rated PVC jacket
- Meets most current industry standards, including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 6, draft 11)
TAA-Compliant
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Tech Specs
| Features | Stranded |
|---|---|
| Shielding | No |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Category 6 |
| Jacket Type | CMR |
| Cable Length | 1000 ft |
| Color Family | Blue |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Package Type | Bulk |
| Product Name | Cat6 Gigabit Bulk Stranded 24AWG CMR PVC Cable, Blue, 1000 ft |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Blue |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Model | N220-01K-BL |
|---|---|
| Shipping Width | 13.40" |
| Shipping Height | 11.20" |
| Device Supported | Network Device |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Number of Conductors | 4 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N220-01K-BL |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 23 lb |
| Connector on First End Details | 1 x Bare Wire |
| Connector on Second End Details | 1 x Bare Wire |
Datasheets & Resources
Related Products
More in COAX from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
1FT CAT5 CAT5E GRAY PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
1FT CAT5E WHITE PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
5FT CAT5E YELLOW PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.