1000BASE-BX40 SFP 1310NM
1000BASE-BX40 SFP 1310NM
Key Features
- SFP (mini-GBIC) offers enhanced dependability with maximum productivity
- With 1000BASE-BX40-U technology, enjoy up to 1000Mbps data transfer rate over optical fiber cable
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Optical fiber cable compatible - Spans afar and provides speedy data transmission rates between servers and network components
- For transmitting data at gigabit speed over hundreds of miles with little integrity loss, single-mode fiber optic is an ideal solution
- Hot-swappable form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- SFP (mini-GBIC) with data networking application/usage for maximum dependability and convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
1000BASE-BX40-D and 1000BASE-BX40-U for Single-Fiber Bidirectional Applications
The Cisco GLC-BX40-D-I, GLC-BX40-DA-I, and GLC-BX40-U-I SFPs operate on a single strand of standard SMF.
A GLC-X40-D-I or GLC-BX40-DA-I device connects to a GLC-BX40-U-I device with a single strand of standard SMF with an operating transmission range up to 40 km. The communication over a single strand of fiber is achieved by separating the transmission wavelength of the two devices. The GLC-BX40-D-I, GLC-BX40-DA-I, and GLC-BX40-U-I SFPs also support digital optical monitoring (DOM) functions according to the industry-standard SFF-8472 multisource agreement (MSA). This feature gives the end user the ability to monitor real-time parameters of the SFP, such as optical output power, optical input power, temperature, laser bias current, and transceiver supply voltage.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 0.5" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | SFP (mini-GBIC) Module |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Compatibility | <b>Cisco Catalyst Switches:<br /></b> <ul> <li>4503</li> <li>4503-E</li> <li>4504</li> <li>4506</li> <li>4506-E</li> </ul> |
| Connector Type | LC/PC |
| Application/Usage | Optical Network |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 21 specsShow fewer
| Network Technology | 1000BASE-BX40-U |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 0.17 lb |
| Total Number of Ports | 1 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC/PC 1000BASE-BX40-U Network |
| Manufacturer Part Number | GLC-BX40-U-I |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
Related Products
More in TRANS from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS and similar brands

100BFX SFP FOR FE PORT

100BASE-FX MULTI MODERUGGED SFP

1000BT SFP TRANSCEIVER MODULE FOR CATEGORY 5 COPPER WIRE
More from CISCO - HW CABLES AND TRANSCEIVERS
Other products available from this brand

NEMA L6-20 TO IEC-C19 14FT US

CONSOLE CABLE 6FT WITH USB TYPE A MINI-B GPL

1.5M TWINAX CABLE PASSIVE FOR 10GBASE-CU SFP+

2.5M TWINAX CABLE 10GBASE-CU SFP+
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.