
10-PORT USB HI-SPEED HUB M/FX10 USB 2.0 MOBILE 480MBPS
10-PORT USB HI-SPEED HUB M/FX10 USB 2.0 MOBILE 480MBPS
Key Features
- Connects up to 10 USB 2.0 devices
- Bus powered or optional AC adapter
- Compatible with all major operating systems
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Tripp Lite's U223-010, 10-port USB 2.0 hub is the most versatile and powerful hub on the market. It allows you to connect up to seven USB devices to a single USB port on your computer. This unit meets or exceeds USB 2.0 Specifications for Hi-Speed data transmission rates up to 480Mbps. Perfect for both the mobile and desktop user. While the hub will function perfectly in virtually all cases without needing external power, a compact, multi-voltage AC adapter (110/220V ) has been provided for the rare circumstance when connecting a power hungry device. This USB 2.0 device is backwards compatible so that it will function with both USB 2.0 and USB 1.1 devices. Over-current protection safeguards connected equipment from over voltages.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 8.7" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 10-Port USB 2.0 Hi-Speed Hub |
| Product Type | USB Hub |
| Product Color | Black |
| Product Model | U223-010 |
| Host Interface | USB |
Show all 19 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>10-Port USB 2.0 Hi-Speed Hub</li> <li>User's Manual</li> <li>USB 2.0 Mini B male to USB 2.0 A Male Cable</li> <li>External Power Supply with 1-15P Plug (Input: AC100-240V, 50/60Hz, 0.6A Max / Output: 5.0V, 4000nA)</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of USB 2.0 Ports | 10 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U223-010 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USBCON from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

4-PORT USB ULTRA-MINI HUB M/FX4 USB 2.0 COMPACT W/ POWER ADAPTER
4-PORT USB PORTABLE HUB ADAPTER USB 3.1 USB TYPE-C TO USB-AX4 A

USB C HUB 4-PORT USB-A COMPACT USB 3.1 GEN 1 PORTABLE ALUMINUM
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.