10/100/1000 RJ-45 POE+ 100M PORT MM LC 3.3V
10/100/1000 RJ-45 POE+ 100M PORT MM LC 3.3V
Key Features
- High bandwidth 1000Mbps
- Supports Full-duplex Mode
- Supports IEEE 802.3x Full-Duplex Flow Control
- Supports PCIe x1 bus
- Compliant with PCIe Rev 2.1 Interface
- Supports Jumbo Frames
- Supports High Level VLAN Filtering Function
- IPv6 capable
- Supports IP headers and TCP/UDP checksum offload
- Wake-on-LAN (WoL) power management
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The N-GXE-POE-xx-01 Series is a Fiber Gigabit Ethernet PCIe Network Interface Card (NIC) which provides connectivity to a secure fiber network while also delivering power to a PoE powered device (PD), such as a VoIP phone, with a copper UTP interface. It fully complies with all IEEE 802.3z and 1000Base-X standards, providing up to 2000 Mbps full-duplex bandwidth capacity.
Developed to support high-end users, this (2) port NIC has (1) 1000Base-X fiber network interface port (SFP version is 100/1000Base-X) and (1) switched 10/100/1000Base-T port supporting IEEE 802.3at PoE+ power. It is designed to allow a PC to power a VoIP phone, or any other traditional copper powered device, over a secure fiber network. Additionally, the NIC also has the ability to provide traffic switching functions between the copper and fiber ports, even when the PC is in a sleep mode.
Combining the functions of PC connectivity and VoIP phone connectivity into one device saves installation time, expense, and the space of having two devices at the desktop. When the VoIP traffic is filtered and prioritized by third-party devices like an Ethernet switch and the IP phone, this PoE NIC will pass all tagged traffic ensuring users experience a high level of Quality of Service (QoS). VLANs and Prioritization can also be configured at the NIC via Lantronix' PoE NIC utility software.
Tech Specs
| Depth | 6.5" |
|---|---|
| Width | 4.8" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Transition Networks |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Product Name | PCIe Gigabit Ethernet Fiber Network Interface Card with PoE+ |
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| TAA Compliant | Yes |
| Bracket Height | Low Profile |
| Host Interface | PCI Express 2.1 |
| Product Family | N-GXE-POE-xx-01 |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Series | N-GXE-POE-xx-01 |
|---|---|
| Device Supported | Server |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Total Number of Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | N-GXE-POE-LC-01 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.95 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBR-C from LANTRONIX - IOT and similar brands
100MBS SINGLE PORT SFP PCIE X1 NIC CARD
100MBS SINGLE PORT SC 2KM MMF PCI NIC CARD
HP BC804 2PORT 8G FC HBA HBA
More from LANTRONIX - IOT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



