California Proposition 65 Warning
1 PORT USB 2.0 1-1 PRINT SERVER TAA COMPLIANT
1 PORT USB 2.0 1-1 PRINT SERVER TAA COMPLIANT
Key Features
- Easily connect your USB printer to a network
- Allows multiple computers to share one USB printer on the network
- Print from any computer on your network or from across the Internet
- Supports DHCP Client and multiple network protocols
- 10Base-T/100Base-T auto-sensing
- Supports Telnet and Web Management software
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
IOGEAR's palm sized 1-port USB 2.0 Print Server allows any networked computer to share an USB printer. It complies with USB 2.0 specifications (backward compatible with USB 1.1 spec.), and provides users with an auto-sensing Ethernet port that works with either 10Base-T or 100Base-T networks. This unit also supports multiple protocols and multiple operating systems, and it integrates Internet Printing Protocol (IPP) in this print server to allow users to print from any computer over a LAN/WAN or the Internet by specifying the device URL. The built-in web management feature provides more convenience by allowing the user to configure, monitor and even reset the print server via a web browser. This eliminates the need to place the printer right next to the computer. Print jobs can be sent to a printer in another country just as easily as to a printer in the same office. Why bother sending a degraded fax image while you can print an original at the destination?
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.5" |
| Width | 2.4" |
| Height | 1" |
| Brand Name | IOGEAR |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | USB 2.0 Print Server, 1-Port (TAA Compliance) |
| Product Type | Print Server |
| Product Model | GPSU21 |
| TAA Compliant | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>GPSU21 Print Server</li><li>CAT5 Patch Cable</li><li>Power Adapter</li><li>Installation CD</li><li>User Manual</li><li>Warranty/Registration Card</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Number of USB Ports | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| Manufacturer Part Number | GPSU21 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in PR-CRD from IOGEAR and similar brands

USB PRINT SERVER 1 PORT USB TO ETHERNET NETWORK PRINT SERVER

WIRELESS PRINT SERVER 1 PORT USB WIFI NETWORK PRINT SERVER
HP M452 FORMATTER CF389-60001
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.