1 GB SC TO 1 GB SC GIGABIT MODE CONVERTER 850NM 1310M COMPATIBLE
1 GB SC TO 1 GB SC GIGABIT MODE CONVERTER 850NM 1310M COMPATIBLE
Key Features
- Customizable converter extends up to 1 Gbps of data via SC ports up to 10 km
- Durable housing withstands operating temperature range of 0° to 70°C
- LEDs indicate fiber connection and various statuses, including data transfer speed
- Quick plug-and-play installation gets your fiber network up and running immediately
- 2-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Customizes Your Network Extension over Fiber Optic Cable
This network mode converter works with a variety of SC cables to convert a multimode fiber signal to a singlemode fiber optic signal and extend it to a second network device. The mode conversion allows your network connection to reach hubs, switches and other devices located up to 10 kilometers (6.2 miles) away. The N785-MDC-1SCSC is ideal for network engineers migrating toward higher-density data centers.
LEDs Indicate Installation Performance and Diagnostic Functions
Easy-to-read LEDs on the side of the mode converter indicate essential status information, including network speed and connection, signal diagnostics and unit power. LEDs indicate when a fiber cable has been severed or another cause of disruption in service has occurred.
Protective Metal Housing Built to Withstand a Variety of Hazards
The rugged metallic case is designed to operate in temperatures ranging from 0 to 70 degrees Celsius (32 to 158 degrees Fahrenheit).
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 2.9" |
| Height | 0.9" |
| Features | Plug & Play |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Name | N785-MDC-1SCSC Fiber Optic Mode Converter |
| Product Type | Fiber Optic Mode Converter |
| Input Current | 350 mA |
| Input Voltage | 100 V AC |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | N785-MDC-1SCSC |
| Output Voltage | 12 V |
| Material Details | <p>Metal Shell</p> |
| Package Contents | <ul><li>N785-MDC-1SCSC Fiber Optic Mode Converter</li><li>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.35A; Output: 12V 1A) with 4.5 ft. (1.4 m) cord</li><li>4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K., Australia)</li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Hub |
| Packaged Quantity | Box |
| Weight (Approximate) | 1.88 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N785-MDC-1SCSC |
| Environmental Certification | TÜV Rheinland Green Product |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MEDIAC from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
CAT6 IN-LINE COUPLER COMPACT STRAIGHT-THROUGH MODULAR F/F TAA

FIBER OPTIC 10/100BASET TO 100BASEFX-SC MEDIA CONVERTER
FIBER OPTIC 10/100BASET TO 100BASEFX-ST MEDIA CONVERTER
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.