1.5IN NPT ADJUSTABLE-HEIGHT PIPE ADAPTER
1.5IN NPT ADJUSTABLE-HEIGHT PIPE ADAPTER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Our APP-1321 adjustable height suspension adapter offers customers the benefits of our popular AST-1321, and mates easily with our PBC projector mount series upper and lower components. The APP-1321 features height adjustment from 13" to 21" (33-53.3cm) in 1.25" (3.18cm) increments on a 1.5" threaded pipe.
Tech Specs
| Brand Name | Premier Mounts |
|---|---|
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | APP-1321 Adjustable-Height Pipe Adapter with 1.5" Pipe Nipple |
| Product Type | Mounting Pipe |
| Compatibility | <p>1.5" NPT</p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | APP-1321 |
| Device Supported | Projector |
| Country of Origin | Taiwan |
| Additional Information | <p>Adjusts from 13" to 21" in 1.25" increments on a 1.5" threaded pipe</p> |
| Manufacturer Part Number | APP1321 |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Related Products
More in MNTR-L from PREMIER MOUNTS and similar brands

VESA 75-100 TO 200 ADAPTER PLATE
8IN PRE-CUT NPT 1.5IN PIPE WHITE

COVER TO SYM-PA
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


