0M SWITCHABLE FIBER OPTIC CBL 400G MMF 50/125 DUPLEX LC-PC MM 1
0M SWITCHABLE FIBER OPTIC CBL 400G MMF 50/125 DUPLEX LC-PC MM 1
Key Features
- OM3-rated cable recommended for 400 Gb speeds up to 100 meters (@ 850 nm)
- Switchable connector ends allow polarity conversion without tools or re-termination
- Allows use of stacked LC adapters to increase population density
- Backward compatible with 40/100 Gb networks to facilitate future-proofing
- Aqua LSZH jacket allows fast, easy identification in a crowded switch or patch panel
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
400 GbE Cable Supports Higher Bandwidths Needed for Next-Generation Data Networking
As the amount of traffic in data networks grows, so does the need for next-gen devices and fiber cables to support higher bandwidths in cloud services, hyperscale data centers, telecom applications and equipment OEM companies. This multimode 50/125 OM3 cable is an ideal choice for 400G Ethernet applications up to 100 meters (328 feet) at 850 nm. It is also backward compatible with 40 Gb and 100 Gb networks, so you can future-proof your current application for an eventual upgrade to 400 Gb.
Switchable LC Connectors Allow Easy Polarity Conversions
The switchable LC duplex connectors on both ends of the cable let you easily switch the fiber polarity without tools or the need to re-terminate the connectors. This can allow for stacked LC adapters, eliminating the need for dual zip cords and reducing overall bulk cabling in high-density situations. Just remove the clipped piece holding the connector ends together on each side, identify the send and receive ends, and switch the polarity of those ends based on your application needs.
Aqua-Colored Jacket Helps Avoid Misidentification That Can Cause Costly Downtime
The OM3-rated cable has an aqua jacket to identify it as multimode in a crowded patch panel or switch and prevent it from becoming accidentally disconnected. The round low-smoke zero-halogen (LSZH) jacket limits the amount of toxic smoke emitted in case of combustion, making it suitable for poorly ventilated areas.
Tech Specs
| Features | Bendable |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Jacket Type | OFNR |
| Cable Length | 32.81 ft |
| Jacket Color | Aqua |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | N820X-10M Fiber Optic Duplex Network Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Model | N820X-10M |
| Shipping Width | 7" |
| Connector Color | Beige |
Show all 27 specsShow fewer
| Shipping Height | 9" |
|---|---|
| Device Supported | Network Device |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 400 Gbit/s |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | N820X-10M |
| Connector Type on First End | LC/PC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC/PC Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Connector on First End Details | 2 x LC/PC Network - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC/PC Network - Male |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
Datasheets & Resources
Related Products
More in FIBER from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands
3M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 10FT M/M
CISCO SERIAL CONSOLE ROLLOVER ADAPTER RJ45 M/F SHIELDED BLUE
4M DIGITAL OPTICAL AUDIO CABLE TOSLINK SPDIF FLEXIBLE PVC 13FT M/M
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.