ZT231 DT PRINTER 4X203DPI USB TEAR US CORD
ZT231 DT PRINTER 4X203DPI USB TEAR US CORD
Key Features
- Print methods: direct-thermal or thermal-transfer
- Construction: metal frame and metal enclosures
- Bi-fold media door with large clear window
- Side-loading supplies path for simplified media and ribbon loading
- Thin film printhead with E3™ Element Energy™ Equalizer for superior print quality
- Three-color LEDs for quick printer status
- 4.3" color resistive touch screen with intuitive menu for quick operation and settings
- Communications: USB 2.0, RS-232 Serial port, 10/100 Ethernet, and USB Host
- ENERGY STAR® certified
- Bluetooth Low Energy (BTLE) technology for enhanced location precision
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Demands are rising and timelines are shrinking. Do you have the printing capabilities to keep up - without interruption? The ZT231 delivers the winning combination of the right features at the right price, along with the long-lasting quality you expect from Zebra. Fast print speeds, high-resolution print quality, large color touchscreen, future-forward design and more - all in one space-saving footprint. Plus, add optional capabilities like RFID*, wireless connectivity and media handling features when you need them. But that's not all. Get built-in intelligence to make your work easier, and unmatched security so nothing stands in your way. That's how Zebra defines value.
GET MORE VALUE WITH ZEBRA | Simple Operation with Smart Features
Reduce training time with the ZT231's easy-to-use 4.3" full-color touchscreen. See status at a glance, access wizards and helpful how-to videos and make changes with the touch of a finger or gloved hand. Seamlessly integrate the ZT231 into your existing network as it is backwards compatible and features Printer Emulations to replace other brands without having to change label formats or rewrite code.
Make It Easy for Your IT Team
Take advantage of Zebra's robust, ever growing Print DNA software suite for added capabilities. Easily configure, troubleshoot and manage your printers onsite or remotely via a web-based dashboard. Compare your printer security settings against best practices and adjust to match your preferences, while protecting your data from vulnerabilities.
The Smart Choice Now and Later
The benefits of buying a ZT231 don't end at the point of purchase. Expand your printer's capabilities with field-installable upgrades when you need them. Add options such as a cutter or peeler, wireless connectivity or even UHF RFID* encoding.
BUILT TO PERFORM. ENGINEERED TO ENDURE. | Don't Compromise on Quality
With a durable metal frame, the ZT231 is ideal for light industrial environments. Print crisp text and barcodes with optional 300 dpi resolution. Advance your label throughput with industry-leading print speeds up to 12 ips at 203 dpi. Be confident knowing you're backed by Zebra, the #1 leader in barcode printing.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 17" |
| Width | 9.5" |
| Cutter | Yes |
| Height | 11" |
| Ethernet | Yes |
| Features | Tear Up |
| USB Host | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Zebra |
| Media Type | Black Mark |
Show all 45 specsShow fewer
| Energy Star | Yes |
|---|---|
| Screen Size | 4.3" |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | ZT231 Industrial Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Product Model | ZT231 |
| Display Screen | Yes |
| Media Thickness | 9.84 mil |
| Real Time Clock | Yes |
| Recommended Use | Label Print |
| Standard Memory | 256 MB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Transportation & Logistic |
| Language Emulation | EPL |
| Platform Supported | PC |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Print Length | 13.08 ft |
| Weight (Approximate) | 20 lb |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Manufacturer Part Number | ZT23142-D01000FZ |
| Power Cable Localization | US |
| Certifications & Standards | <ul> <li>IEC 62368-1</li> <li>EN55022 Class B</li> <li>EN55024</li> <li>EN55035</li> <li>EN61000-3-2</li> <li>EN61000-3-3</li> <li>FCC Class B</li> <li>ICES-003</li> <li>FCC 15.209</li> <li>15.247(d)</li> <li>IC RSS 247</li> <li>EN 300 328</li> <li>EN 301 893</li> <li>EN 62311</li> <li>cTUVus</li> <li>CE Marking</li> <li>UKCA</li> <li>VCCI</li> <li>RCM</li> <li>S- Mark</li> <li>CCC</li> <li>CU EAC</li> <li>BSMI</li> <li>KCC </li> <li>BIS</li> </ul> |
| Barcode Symbology Supported | AZTEC |
| Manufacturer Website Address | http://www.zebra.com |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 12 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
Related Products
More in BP-LB from ZEBRA PRINT A2- DIFFERENTIATED HD and similar brands

ZT231 TT PRINTER 4X203DPI TAA THERMAL TRANSFER TEAR US CORD USB

DT PRINTER ZT231 4X203DPI DIRECT THERMAL TEAR US CORD USB

TT PRINTER ZT231 4X203DPI THERMAL TRANSFER TEAR US CORD
More from ZEBRA PRINT A2- DIFFERENTIATED HD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
