WIFI6 OUTDOOR AP INTERNAL ANT #NAME
WIFI6 OUTDOOR AP INTERNAL ANT #NAME
Key Features
- Create a reliable wireless business network with this wireless access point that features a high-speed data transfer rate
- 5.38 Gbit/s wireless transmission speed provides better reception, and dependable connectivity with maximum productivity
- 802.11ax wireless LAN standard lets you connected on the go so your productivity never stops
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Management port allows the convenience of establishing a large, efficient network
- Internal antenna form factor for convenient, desired usage and placement with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With the emergence of high-density networks and the Internet of Things (IoT), we are more dependent on wireless networks than ever before. An increasing number of devices connect to the network every year, ranging from high-performance client devices to low-bandwidth IoT devices. The Cisco® Catalyst® 9124AX Series outdoor access points provide a seamless experience, with high scaling and unmatched performance in diverse network deployments. Going beyond the Wi-Fi 6 (802.11ax) standard, the Catalyst 9124AX Series provides integrated security, resiliency, and operational flexibility as well as increased network intelligence.
The Catalyst 9124AX Series offers flexible deployment options for service providers and enterprise networks that need the fastest links possible for mobile, outdoor clients (smartphones, tablets, and laptops), and wireless backhaul. With options for internal or external antennas, the 9124AX Series gives network operators the flexibility to balance their desired wireless coverage with their need for easy deployment.
The Catalyst 9124AX Series access points, paired with the Cisco Digital Network Architecture (Cisco DNA), are enterprise-class products that will address both your current and future needs. They are the first step in updating your network to take better advantage of all of the features and benefits that Wi-Fi 6 provides.
Tech Specs
| Depth | 9.2" |
|---|---|
| Width | 10.2" |
| Height | 3.2" |
| Brand Name | Cisco |
| PoE PD Port | Yes |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Network Band | Dual Band |
| Product Line | Catalyst |
| Product Name | Catalyst 9124 Wireless Access Point |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Product Model | C9124AXI |
| Frequency Band | 5 GHz |
Show all 31 specsShow fewer
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
|---|---|
| Product Family | Catalyst 9124 |
| Product Series | 9124 |
| Data Encryption | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
| Management Port | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| Antenna Form Factor | Internal |
| Encryption Standard | TKIP |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 6.50 lb |
| Wireless LAN Standard | 802.11ax |
| Beamforming Technology | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | C9124AXI-B |
| Wireless Transmission Speed | 5.38 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WL-AP from CISCO - HW WIRELESS and similar brands
CATALYST 9115AX SERIES LICS REQUIRED
CATALYST 9120AX SERIES WIRELESS ACCESS POINT

ELA CATALYST 9164I AP W6E TRI-BAND 4X4 W/ REG-B
More from CISCO - HW WIRELESS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


