
WH3024 DELL WIRED HEADSET
WH3024 DELL WIRED HEADSET
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- The WH3024 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features & Design | Experience the difference
Hear the difference in performance between our Dell Wired Headset - WH3024 with AI-based noise cancellation and those of the industry standard. Our headset helps ensure clear communication by reliably capturing your voice while effectively eliminating background noise.
AI-based noise cancellation microphone
With an Artificial Intelligence (AI) processing model, environmental noise cancellation is more intelligent, reliable and accurate at distinguishing human voices vs. surrounding noises.
Control at your fingertips
The headset is equipped with easy-to-use in-line controls and an rotatable boom microphone that can be worn on either the left or right side. Flip the mic up to mute or flip it down to unmute and answer calls.
Connect seamlessly
Plug in and immediately start collaborating with this headset that's compatible with leading UC platforms and certified for Microsoft Teams (Open Office) and Zoom.
Designed for ease of use
The adjustable lightweight headband and replaceable leatherette memory foam ear cushions enable all day productivity and comfort while conferencing. Connect to a USB-C or USB-A port to get started.
Personalize your settings
Dell Peripheral Manager allows the user to make changes to the audio and device settings with additional customization such as Audio Mode, Microphone, Sidetone, Audio Output Preset, Busy Light and more.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | Dell |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.10" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | Wired Headset - WH3024 |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | WH3024 |
Show all 32 specsShow fewer
| Host Interface | USB Type C |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li> Wired Headset - WH3024</li><li> USB-A Adapter</li><li> User documentations</li></ul> |
| Application/Usage | Music |
| Earpiece Controls | Volume |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | Mac |
| Zoom Certification | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | WH3024-DWW |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from DELL PERIPHERALS and similar brands


WL3024 DELL WIRELESS HEADSET
DELL PRO WIRELESS HEADSET WL5024

DELL PREMIER ANC WIRELESS HEADSET - WL7024
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



