
WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 512GB 2400/2000MB 4X6 GLOBE
WD BLACK C50 EXPANSION CARD FOR XBOX 512GB 2400/2000MB 4X6 GLOBE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With a capacity of 512 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- Proprietary host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency, providing a seamless experience for users
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
- Low Latency featuresignificantly improves reliability and usability, ensuring a seamless and efficient user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Instant storage for uninterrupted victories
Expand your Xbox game collection by adding up to 2TB of space with the official Designed for Xbox-licensed WD_BLACK C50 Storage Expansion Card. Built with a super-speed NVMe™ SSD core, the WD_BLACK C50 leverages Xbox™ Velocity Architecture™ to deliver extremely fast, low-latency performance that emulates the console's internal SSD's. Enjoy a seamless gaming experience and switch instantly between multiple games with Quick Resume.
Officially Licensed Storage for Xbox
Play effortlessly with full Xbox integration and enjoy gaming experiences that adhere fully to Microsoft's quality standards.
Space for Massive Games
With up to 2TB of storage, you have plenty of room to grow your game library and explore massive worlds.
Superspeed NVMe Core
Revolutionize your gaming experience with reduced wait times, fast responses, and full immersion.
Optimized for Xbox
Xbox Velocity Architecture unlocks the full potential of the WD_BLACK C50, allowing it to achieve blazing-fast performance and seamless, high-speed access to your favorite games.
Quick Resume Support
The storage expansion card seamlessly integrates with your console's Quick Resume, enabling instant transition between multiple suspended games - so you can pick up exactly where you left off without delay.
1 Month Xbox Game Pass Ultimate
Enjoy hundreds of high-quality games on console, PC, and cloud. Play together with friends. Get premium member benefits.
1 Month Discord Nitro
Supercharge your community and gameplay with one month of Discord Nitro on us.
Tech Specs
| Depth | 2.2" |
|---|---|
| Width | 1.2" |
| Height | 0.3" |
| Features | Low Latency |
| Brand Name | SanDisk |
| Drive Type | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | WD_BLACK |
| Product Name | WD_BLACK C50 Storage Expansion Card for Xbox - 512GB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 25 specsShow fewer
| Compatibility | <ul><li>Xbox Series X</li><li>Xbox Series S</li></ul> |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | WDBMPH5120ANC-WCSN |
| Host Interface | Proprietary |
| Product Family | WD_BLACK C50 |
| Product Series | C50 |
| Device Supported | Gaming Console |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Packaged Quantity | Box |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 0.88 oz |
| Manufacturer Part Number | WDBMPH5120ANC-WCSN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in EXPSSD from SANDISK - RETAIL SOLID STATE DRIVE and similar brands

512GB M.2 2242 PCIE GEN4X4 NVME 3D TLC DRAM-LESS
1TB M.2 2242 PCIE GEN4X4 NVME 3D TLC DRAM-LESS
1TB M.2 2280 PCIE GEN4X4 NVME 3D TLC BICS5 PE3K EXTENDED TEMP.
More from SANDISK - RETAIL SOLID STATE DRIVE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


