WALL MOUNT LOCK WALL MOUNT FOR 7-14IN TABLETS
WALL MOUNT LOCK WALL MOUNT FOR 7-14IN TABLETS
Key Features
- Lock and key security protects tablet from theft
- 5 angle-adjustable joints
- 2 omnidirectional ball sockets
- 360-degree rotating tablet holder
- Allows access to all ports, buttons, jacks, and cameras
- VESA plate mounting base attaches to wall or VESA-ready arm with included hardware
- Compatible with 7-14 inch tablets, including iPad 10.2-inch (7th Generation), iPad Air 3, iPad mini 5, 12.9-inch iPad Pro, 11-inch iPad Pro, iPad Gen 6, Galaxy Tab S3 9.7", and more
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This deeply customizable wall mount gives your tablet superlative positioning options and angle adjustment. Each of its 5 locking joints can be independently maneuvered to achieve the perfect arm length and height, while the ball sockets at the base and head offer limitless angle adjustment. The arm mounts easily to your wall with included hardware. The arm's base employs VESA mounting holes for custom interfacing with other VESA compliant equipment, like computer monitors or other stands. The tablet holder secures your device by the corners, protecting from theft with a lock and key security mechanism. Its unique open design allows full access to all ports, buttons, cameras, and jacks.
Tech Specs
| Depth | 6" |
|---|---|
| Width | 25" |
| Height | 6" |
| Features | Lockable |
| Brand Name | CTA Digital |
| Manufacturer | CTA Digital, Inc |
| Product Line | Custom Flex |
| Product Name | Custom Flex Wall Mount |
| Product Type | Wall Mount |
| Compatibility | <p>Samsung Galaxy Tab S3</p><p><b>Apple Tablets:</b></p><ul><li> iPad (6th Generation)</li><li> iPad (7th Generation)</li><li> iPad (8th Generation)</li><li> iPad (9th Generation)</li><li> iPad Air 3</li><li> iPad mini 5</li><li> iPad Pro 12.9-inch</li><li> iPad Pro 11-inch</li></ul> |
| Product Family | Custom Flex |
| Device Supported | iPad (9th Generation) |
Show all 23 specsShow fewer
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>1 x Vesa Plate Base</li> <li>1 x Custom Flex Arm</li> <li>1 x Tablet Security Holder</li> <li>2 x Holder Keys</li> <li>1 x Set Mounting Hardware</li> </ul> |
| Application/Usage | Wall |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.11 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Manufacturer Part Number | PAD-CFWMS |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctadigital.com |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Minimum Screen Size Supported | 7" |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NS-CP from CTA DIGITAL INC. and similar brands
CAP ADAPTER FOR QNV-8080R QNV-6082R LNV-6072R WHITE

FIREBOX T25/T45 RACK KIT

SONICWALL M.2 32GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
More from CTA DIGITAL INC.
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


