
WACOM INTUOS CREATIVE PEN TABLET 3BONUS SW INCLUDED
WACOM INTUOS CREATIVE PEN TABLET 3BONUS SW INCLUDED
Key Features
- Graphic drawing tablet with 4096 Levels of pressure sensitivity - gives you control and precision when drawing, painting and photo-editing in nearly any software program
- Compatibility: Mac (OS X 10.10 and above), PC (Windows 7 and above), Chromebook (devices running the latest Chrome OS), and Android smartphones/ tablets (OS version 6.0 or later); Easy plug-in via USB-A: some devices require USB-C or OTG adapters
- Small Compact size (7.8" x 6.3") with large active area (6.0" x 3.7"), is perfect for limited desktop areas and can be setup for both left and right-handed use
- Four customizable ExpressKeys that put your favorite shortcuts like undo or copy/paste at your fingertips when used with your Mac/PC
- Creative Software: Register your Intuos on your Mac/PC to receive Clip Studio Paint Pro (2-years) and try out Corel Painter Essentials 8 & Corel AfterShot Pro 3 for 90 days; Register with your Chromebook and receive Clip Studio Paint Pro (3-months)
- EdTech Software: Wacom Intuos comes with 3-month trials of EdTech software for teachers; Register your tablet to receive: Kami App, Explain Everything, Pear Deck, Limnu & Collaboard
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Wacom Intuos pen tablet has been designed for those who are getting started drawing, painting or photo editing with their Mac, PC, Chromebook or select Android smartphones/tablets. Whether it's the light super-accurate pen, the stylish design, the included software or online tutorials, Wacom Intuos is all you need to get creative digitally. Wacom Intuos can also be used to easily write, edit or convey ideas to in education or remote work settings.
This product works with devices capable of running the latest version of Chrome OS. Google is not responsible for the operation of this product or its compliance with safety requirements. Chromebook is a trademark of Google LLC.
Tech Specs
| Width | 6.3" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Brand Name | Wacom |
| Screen Size | 7.9" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Wacom Technology Co |
| Product Line | Intuos S |
| Product Name | Intuos S CTL-4100 Graphics Tablet (Small) |
| Product Type | Graphics Tablet |
| Product Color | Black |
| Product Model | CTL-4100 |
| Pressure Levels | 4096 |
Show all 24 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Intuos S CTL-4100 Graphics Tablet (Small)</li> <li>Pressure-sensitive, Battery-free Wacom Pen 4K</li> <li>PVC-free USB Cable with Cable Tidy and L-shaped Connector</li> <li>3 x Extra Standard Nibs (Located Inside Pen)</li> <li>Nib Removal Tool on End of Pen</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Regulation Sheet</li> <li>Online User Guide and Important Product Information Found in Wacom Desktop Center</li> </ul> |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Country of Origin | China |
| Input Device Type | Pen |
| Multi-touch Screen | No |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements | <ul> <li>Windows 7 or later (excluding Windows 10 S; latest service pack/build)</li> <li>OS X 10.11 or later (latest update), standard USB Type-A port</li> <li>Bluetooth Classic for wireless connection (Bluetooth models only: CTL-4100WL, CTL-6100WL)</li> <li>internet access to download driver for tablet to work and to select downloadable software</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | CTL4100 |
| Maximum Battery Run Time | 15 Hour |
| Manufacturer Website Address | http://www.wacom.com |
Related Products
More in TABLET from WACOM and similar brands


WACOM ONE PEN DISPLAY 14.0IN PEN DISPLAY

WACOM INTUOS PRO MEDIUM - 2025 BLUETOOTH PRO DRAWING TABLET
WACOM MOVINKPAD PRO 14IN TABLET COMPUTER
More from WACOM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


