VR RACK 48U W DOORS/SIDES AND CASTERS W/ SHOCK CUST PAYS FRT
VR RACK 48U W DOORS/SIDES AND CASTERS W/ SHOCK CUST PAYS FRT
Key Features
- QUALITY BUILD: The Vertiv VR Rack delivers a premium rack solution whenever and wherever IT systems are deployed, at a price point at or below comparable products.
- QUICK SHIPPING: Quick ship meets demand for rapid deployment
- COMPLETE SUPPORT: Supports all rack-based equipment and delivers 2.5 inches of additional useable depth.
- ARRAY OF ACCESSORIES: Full complement of accessories includes a comprehensive line of cable management and airflow management accessories.
- EASY INSTALLATION AND SERVICE: Tool-less design features enable easy equipment installation, adjustments and service.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Vertiv VR Rack family delivers a premium rack solution with best-in-class design and construction, comprehensive features and accessories, and quick shipment after receipt of order, all at a price point at or below comparable products. Available in eight standard sizes with load capacities of 3,000 pounds static and 2,250 dynamic, all models feature a frame design that delivers about 2.5 inches more useable depth than similar sized racks. The Vertiv VR Rack supports all standard rack-based equipment and has a full complement of cable management and airflow management accessories. Its tool-less design features enable easy equipment installation, adjustments and service.
Tech Specs
| Depth | 47.8" |
|---|---|
| Width | 23.6" |
| Height | 96.1" |
| Brand Name | VERTIV |
| Rack Depth | 47.83" |
| Rack Width | 23.62" |
| Rack Height | 48U |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Line | VR |
| Product Name | VR - 48U with Shock Packaging |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Product Color | Black |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Family | VR |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>VR - 48U with Shock Packaging</li> <li>50 x M6 Cage Nuts and M6 Screws</li> <li>Baying Hardware</li> <li>Edge Grommet</li> <li>Combination T30 Torx L-key with Phillips head</li> <li>Cage Nut Insertion Tool</li> <li>T30 Extension Driver</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | LAN Switch |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Weight (Approximate) | 366 lb |
| Maximum Weight Capacity | 3000 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VR3307SP |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2250 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from VERTIV-RACKS and similar brands
19 BLANKING PANELS 1U

10-32 CAGE NUTS QTY 50
VR DOOR CPNT
More from VERTIV-RACKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


