VR RACK 42U WITH DOORS/ SIDES AND CASTERS CUSTOMER PAYS FREIGHT
VR RACK 42U WITH DOORS/ SIDES AND CASTERS CUSTOMER PAYS FREIGHT
Key Features
- 42U rack with load capacities of 3,000 pounds static and 2,500 pounds dynamic
- Modify this fully configurable rack cabinet to suit the needs of your network
- Frame design provides 2.5 inches more usable depth than a standard 19-inch rack cabinet
- Server enclosure dimensions (HxWxD): 2000mm x 800mm x 1200mm
- 42U server rack that supports: servers, storage, PDUs, UPSs, consoles, and KVM switches
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Vertiv VR Rack VR3350 is a 42U server rack built with reliable engineering and is designed for simple and easy configuration. It has dimensions of 2000mm x 800mm x 1200mm (height, width, and depth), and has a deep frame that provides users around 2.5 inches more useable depth than similar sized racks. It has load capacities of 3,000 pounds static and 2,500 pounds dynamic. It is delivered ready for high density environments and supports a wide variety of equipment, including: servers, storage, PDUs, UPSs, console servers, and KVM switches. The zero U spaces in the Vertiv VR Rack have brackets and mounting holes for tool-less installation and removal of rack PDUs and cable management accessories. Each rack also comes with two sets of 19-inch EIA rails for sliding shelves, and the rack has split side panels with single locking slam latch that allows for easy single person installation and removal.
Tech Specs
| Depth | 47.2" |
|---|---|
| Width | 31.5" |
| Height | 78.7" |
| Brand Name | VERTIV |
| Rack Depth | 47.83" |
| Rack Width | 19" |
| Form Factor | Floor Standing |
| Rack Height | 42U |
| Manufacturer | Vertiv |
| Product Line | VR |
| Product Name | Vertiv VR Rack - 42U Server Rack Enclosure| 800x1200mm| 19-inch Cabinet (VR3350) |
| Product Type | Rack Cabinet |
Show all 28 specsShow fewer
| Compatibility | Vertiv VR Rack |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Family | VR |
| Package Contents | <ul> <li>VR - 42U with Doors/ Sides & Casters</li> <li>50 x M6 Cage Nuts and M6 Screws</li> <li>Baying Hardware</li> <li>Edge Grommet</li> <li>Combination T30 Torx L-key with Phillips head</li> <li>Cage nut insertion tool</li> <li>T30 Extension Driver</li> </ul> |
| Product Material | Steel |
| Application/Usage | Server |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
| Weight (Approximate) | 365.97 lb |
| Additional Information | <ul> <li>Rack rails: Yes</li> <li>Side panel key lock: Yes</li> <li>Front door key lock: Yes</li> <li>Side panels included: Yes</li> <li>Cable management: Yes</li> <li>Reversible doors: Yes</li> </ul> |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VR3350 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2500 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3000 lb |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RACK from VERTIV-RACKS and similar brands
19 BLANKING PANELS 1U

10-32 CAGE NUTS QTY 50
VR DOOR CPNT
More from VERTIV-RACKS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


