VISUAL FAULT LOCATOR
VISUAL FAULT LOCATOR
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
In today's fast-paced workplace maximizing productivity is essential. Whether installing new fiber links or troubleshooting an existing network, the faster you can locate a problem, the faster you can fix it. That's easier said than done when you are faced with a complex network of fibers, connectors and patch cords.
You can diagnose and repair simple fiber link problems with Fluke Networks' VisiFault™ Visual Fault Locator(VFL). The laser-powered VisiFault locates fibers, verifies continuity and polarity. This cable continuity tester helps find breaks in cables, connectors and splices. Continuous and flashing modes make for easier identification. Compatible with 2.5mm and 1.25mm connectors for easy connection. Ruggedly constructed for demanding field-testing. Long battery life for hours of use.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 2" |
| Height | 6.2" |
| Brand Name | Fluke Networks |
| Manufacturer | Fluke Networks |
| Product Line | VisiFault |
| Product Name | VisiFault Visual Fault Locator - Cable Continuity Tester |
| Product Type | Cable Analyzer |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | VisiFault |
| Product Family | VisiFault |
| Device Function | Continuity Testing |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>VisiFault Visual Fault Locator - Cable Continuity Tester</li><li>2.5mm Universal Adapter</li></ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Battery Size Supported | AA |
| Manufacturer Part Number | VISIFAULT |
| Certifications & Standards | <b>Safety:</b><br><ul><li>CSA C22.2 No. 1010.1 1992</li><li>EN 61010-1</li><li>CE</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.flukenetworks.com |
| Number of Batteries Supported | 2 |
Related Products
More in TEST-C from FLUKE ELECTRONICS CORE and similar brands

INTELLITONE CASE
D-SNIPS
FIBER CLEAN SWABS-1.25MM
More from FLUKE ELECTRONICS CORE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


