
XEROX C410 COLOR PRINTER UP TO 42PPM DUPLEX
$714.70
VERSALINK B415 MFP UP TO 50PPM DUPLEX
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 18.7" |
| Width | 18.8" |
| Height | 19.3" |
| Scan To | TWAIN |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Xerox |
| Duty Cycle | 175000 |
| Media Size | Letter |
| Media Type | Label |
| Energy Star | Yes |
| Fax Features | Network Server Fax Enablement |
|---|---|
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Product Line | VersaLink |
| Product Name | B415 Multifunction Printer |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Input Voltage | 127 V AC |
| Product Model | B415 |
| Media Handling | Bypass tray: 216mm x 356mm |
| Product Family | VersaLink |
| Copier Features | Covers |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Standard Memory | 2 GB |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VersaLink B415 Multifunction Printer </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Cord </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Installation Guide </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Product Information Flyer </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Product Safety Sheet </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Software Update Flyer </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Software and Documentation CD </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Black Cartridge: 6,000 Print Capacity</li></ul> |
| Print Technology | Laser |
| Country of Origin | China |
| First Print Speed | 5.4 Second |
| Security Features | <ul><li>802.1x</li><li>Access Controls</li><li>AES 256-bit Encryption</li><li>Audit log</li><li>Automated threat response through Trellix DXL</li><li>Automatic Self-signed Certificate</li><li>Cisco Identity Services Engine (ISE) Integration</li><li>Common Criteria Certification under collaborative Protection Profile for Hardcopy Devices (HCD cPP v1.0E) pending</li><li>Configuration Watchdog</li><li>EU Radio Equipment Directive (RED) Articles 3(3)(d) and (e) compliant</li><li>FIPS 140-3 (interim certification)</li><li>Firmware Verification</li><li>HTTPS</li><li>Image Overwrite for optional hard disks</li><li>IPsec</li><li>Job Level Encryption via HTTPS and Drivers</li><li>Local Authentication (Internal Database)</li><li>Microsoft Universal Print/IPP with Print Support Application (Secure Print and Secure Release)</li><li>Network authentication</li><li>NFC tap Authentication with Xerox Easy Assist App</li><li>Port Disablement</li><li>Port/IP/Domain Filtering</li><li>Secure Print</li><li>Security Certificates utilizing ECDSA</li><li>Security Manager</li><li>Security Templates</li><li>Serverless Card Authentication</li><li>SFTP and Encrypted Email</li><li>SHA-256 Hash Message Authentication</li><li>SIEM integration (including: Splunk</li><li>LogRhythm</li><li>Trellix ESM</li><li>Microsoft Sentinel)</li><li>Signed Email</li><li>SNMPv3</li><li>TLS 1.1/1.2/1.3</li><li>Trellix Embedded Control Whitelisting</li><li>Trellix ePolicy Orchestrator®</li><li>Trusted Boot</li><li>Trusted Platform Module (TPM 2.0)</li><li>User Access</li><li>User permissions</li></ul> |
| Language Emulation | PostScript 73 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 46.3 lb |
| Multifunction Devices | Copier/Email/Fax/Printer/Scanner |
| Additional Information | <ul><li>Adaptive Learning</li><li> add up to 3 additional 550-Sheet trays</li><li>Configuration Cloning</li><li> Configuration Watchdog</li><li> Fleet Orchestrator</li><li> Remote Control Panel</li><li> Security Dashboard</li><li> Unified Address Book</li><li>Support for Fax over Voice over IP</li></ul><br /><b>Mobile Printing</b><ul><li>Xerox® Easy Assist</li></ul><br /><b>Optional Security Features</b><ul><li>Hard Disk (AES 256-bit) with multi-pass Image Overwrite</li><li>Xerox® RFID Card Reader</li><li>Trellix Embedded Control</li><li>Xerox® Workplace Cloud/Suite Print Management and Content Security</li><li>WPA2™ and WPA3™ with Xerox® Dual Band WiFi® and Bluetooth® Kit (Bluetooth for iBeacon™)</li></ul><br /><b>Print Features</b><ul>Application defaults</li><li>Bi-directional real-time status</li><li>Booklet layout</li><li>Earth Smart driver settings</li><li>Encrypted Secure Print</li><li>Hold All Jobs</li><li>Job identification</li><li>Job Monitoring</li><li>Microsoft Universal Print Ready and available Xerox Print Support Application (PSA)</li><li>Print Around</li><li>Print from Cloud Repositories (Dropbox,OneDrive,Google Drive)</li><li>Print from USB</li><li>Print on Alternate Paper</li><li>Scaling</li><li>Store and Recall driver settings</li><li>Two-sided Printing (default)</li></ul><br /><b>Scan destinations</b><ul><li>Create scan files based on image count</li><li>Scan to email</li><li>Scan to home</li><li>Scan to mailbox</li><li>Scan to Network Folder (using Secure FTP/HTTP/HTTPS)</li><li>Scan to Network (using Secure FTP/HTTP/HTTPS)</li><li>Scan to PC / Server Client (SMB or FTP)</li><li>Scan to Print</li><li>Scan to USB</li></ul><br /><b>Scan Features</b><ul><li>Mobile Scanning via Xerox Easy Assist App</li><li>Other solutions available through various Xerox® Business Innovation Partners at xerox.com/Software-Solutions</li><li>Print from and Scan to Xerox® DocuShare® Go Content Management Platform</li><li>Xerox® Scanning App for DocuShare®</li><li>Scan to Cloud Repositories (Dropbox,OneDrive,and Google Drive)</li></ul><br /><b>Sustainability</b><ul><li>Xerox Cartridge Collection Program</li></ul><br /><b>Page Description Languages (pdl) (standard)</b><ul><li>Adobe® Embedded Print Engine (AEPE)</li></ul> |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Standard Media Handler | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B415DN |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 47 |
| Maximum Power Consumption | 644 W |
| Standby Power Consumption | 60 W |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Device Management Features | Automated Meter Read, Xerox® CentreWare® Web, Configuration Cloning, Xerox® Easy Assist App, Fleet Orchestrator, Xerox® Workplace Cloud, Xerox® Support Assistant |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 15% |
| Off-Mode Power Consumption | 1.60 W |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
| Operating Power Consumption | 620 W |
| Supported Network Protocols | LPR/LPD |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Maximum Input Media Capacity | 2300 sheets |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Maximum Operating Temperature | 90°F (32.2°C) |
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 47 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Standard Output Media Capacity | 250 sheets |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Maximum Non-operating Relative Humidity | 80% |
| Minimum Non-operating Relative Humidity | 15% |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
More in LASER from XEROX - MONO PRINTERS and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.