VB-CAM-201 AIO 4K CAMERA MOUNT COMP W/ TV DISP VESA 800X600MM BLK
VB-CAM-201 AIO 4K CAMERA MOUNT COMP W/ TV DISP VESA 800X600MM BLK
Key Features
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Meeting Room application/usage for better dependability with added efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ViewSonic® VB-WMK-002 is a camera mount that allows you to securely install your ViewSonic® VB-CAM-201 4K video conferencing camera above or below your ViewBoard® interactive display or other displays with compliant VESA mounting patterns. The VB-WMK-002 is an optional mounting accessory to the VB-CAM-201 4K video conferencing camera - the package includes the mount only, and not the camera.
Tech Specs
| Depth | 22.20" |
|---|---|
| Width | 4.88" |
| Height | 5.91" |
| Brand Name | ViewSonic |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Name | TV Mount for ViewSonic All-In-One Conference Camera |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Compatibility | <p><b>ViewSonic Displays:<br /></b></p> <ul> <li>IFP62 Series I</li> <li>FP52-1A/1B/1C</li> <li>CDE4320</li> <li>CDE5520</li> <li>CDE6520</li> <li>CDE7520</li> <li>CDE8620</li> </ul> <p><b> </b></p> |
| Device Supported | Video Conferencing Camera |
| Application/Usage | Meeting Room |
| Weight (Approximate) | 2.25 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | VB-WMK-002 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsonic.com |
Related Products
More in STRWIR from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS and similar brands
SC/SC F/F SIMPLEX F-COUPLER .
PVC C-C 2.0 1M WHT 2PK PVC C-C 15-RETAIL BOX (PLASTIC FREE

28-INCH WALL-MOUNT ENCLOSURE STRUCTURED MEDIA ENCLOSURE
More from VIEWSONIC PROAV DISPLAYS
Other products available from this brand

IFP50-SERIES SPARE STYLUS PEN W/DOUBLE TIPS 3-8MM DUAL PACK BLACK

VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BR VIEWBOARD MEDIA BOX MOUNTING BRACKE

REMOTE CONTROL RC52A.11 FOR VIEWBOARD IFP50 SERIES

VIEWBOARD CAST DONGLE STORAGE BOX WITH GREY/BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.