
USGFLEX500 USG110V2 NETWORK SEC FIREWALL BUNDLED 1YR UTM LICENSES
USGFLEX500 USG110V2 NETWORK SEC FIREWALL BUNDLED 1YR UTM LICENSES
Key Features
- Flexibility to adapt to on-premises or Nebula cloud management
- Optional Gold Security Pack unlocks Sandboxing and Reputation Filter
- High assurance multi-layered protection
- DNS and URL content filter ensures the web security
- Device Insight provides better visibility and control
- Automatically contains threats at the network edge
- Secure WiFi guarantees remote work security
- Add two-factor authentication for an extra layer of protection
- WiFi 6 (802.11ax) dual-radio speeds up to 1800 Mbps
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The latest USG FLEX series provides one single management platform on the cloud while expanding and strengthening the protection from firewalls to access points with automatic responses. The newly designed USG FLEX Series is capable of minimizing computing power usage and maximizing firewall performance, delivering up to 5x UTM performance with cloud flexibility and collaborative protection to help connect and secure small or mid-sized business users.
Benefits | Nebula together
USG FLEX firewalls, the new addition to the Nebula cloud management family, strongly empowers the full-blown Zyxel security matrix in Nebula, further optimizing Nebula with holistic security and protection for SMB business networks. Zyxel provides a centralized provisioning security policy to the remote workforce from Nebula and traffic shaping eliminating the network bottleneck to fuel the best business productivity.
Zero trust security made easy for SMBs
USG FLEX series is your network security ally that leverages AI security cloud to operate multi-layered protection such as anti-malware, DNS/IP/URL filtering, IPS, and application patrol. Our multiple OS supported SecuExtender easily extends the same security outside network premise to remote employees that are on the go. USG FLEX series makes zero trust security easy for small to mid-sized business users.
High assurance multi-layered protection
USG FLEX is designed with multi-layer protection against multiple types of threats from in and out. Multiple security services empower you to restrict users' inappropriate application usage or web access. Zyxel offers leading-industry DNS content filter, eliminating blind spots in all encrypted traffic with TLS 1.3 without the need to deploy SSL inspection. All together safeguarding your network without any unattended gaps.
Best threat intelligence alliance
To ensure your network on getting the best protection, USG FLEX integrates threat intelligence from leading companies and organizations in the cybersecurity field for scaled information about file and real-time threat data. By leveraging a wider malware coverage with multiple-sourced database, this increases the accuracy in threat detection. Web Filtering is also included to safeguard all internet access, especially with CTIRU (Counter-Terrorism Internet Referral Unit) to restrict access to terrorist materials online.
Simplified and unified licensing experience
We know the experience from license purchase and renewals are equally important to our partners. We've optimized the licensing management platform and brought a consistent migration path between on-premise and our cloud platform. We make sure our partners can quickly adapt to a secure environment without the hassle but retaining the flexibility for those who need to practice the same security across networks scenarios.
Safeguarding remote connectivity to your corporate network
Businesses striking a balance on productivity and security protection becomes a priority with growing number of devices. Whether it is a wired, wireless, or a IoT device, the Secure WiFi service is used to build a secure L2 tunnel for Work-From-Home user to extend the working experience easily and securely, as if you were in the office with the safety of both two-factor authentication and secure tunnel, which boosts up productivity and eases IT support. The Secure WiFi service also unlocks the number of managed APs to maximum for the USG FLEX firewall.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.4" |
| Width | 11.8" |
| Height | 1.7" |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | ZYXEL |
| Manageable | Yes |
| AI Features | DNS Filtering |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Line | ZyWALL |
| Product Name | ZyWALL USG FLEX 500 Network Security/Firewall Appliance |
Show all 40 specsShow fewer
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
|---|---|
| Functionality | Web Filtering |
| Product Model | USG FLEX 500 |
| IPS Throughput | 187.50 MB/s |
| Product Family | ZyWALL USG Flex |
| Product Series | USG Flex |
| VPN Throughput | 101.25 MB/s |
| Network Standard | 1000Base-X |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>ZyWALL USG FLEX 500 Network Security/Firewall Appliance</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power Cord</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Rack Mounting Kit</li></ul> |
| Application/Usage | Network |
| Power Consumption | 24.10 W |
| Data Link Protocols | FTP |
| Encryption Standard | SHA-1 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Firewall Throughput | 2.25 Gbit/s |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Weight (Approximate) | 3.64 lb |
| Total Number of Ports | 7 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of VPN Supported | 150 |
| Manufacturer Part Number | USGFLEX500BUN |
| Certifications & Standards | <ul><li> FCC Part 15 (Class A)</li><li> CE EMC (Class A)</li><li> C-Tick (Class A)</li><li> BSMI</li><li> LVD (EN60950-1)</li><li> BSMI </li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Firewall Protection Supported | Dead Peer Detection |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 7 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of Concurrent Sessions (Max) | 1e+06 |
Datasheets & Resources
More from ZYXEL
Other products available from this brand

Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.