USG FLEX 200 USG60V2 NETWORK SECURITY FIREWALL BNDL 1YR UTM LICS
USG FLEX 200 USG60V2 NETWORK SECURITY FIREWALL BNDL 1YR UTM LICS
Key Features
- Flexibility to adapt to on-premises or Nebula cloud management
- Gold Security Pack unlocks Sandboxing and Reputation Filter
- High assurance multi-layered protection
- DNS and URL content filter ensures the web security
- Device Insight provides better visibility and control
- Automatically contains threats at the network edge
- Secure WiFi guarantees remote work security
- Add two-factor authentication for an extra layer of protection
- WiFi 6 (802.11ax) dual-radio speeds up to 1800 Mbps
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USG FLEX Firewall
The latest USG FLEX series provides one single management platform on the cloud while expanding and strengthening the protection from firewalls to access points with automatic responses. The newly designed USG FLEX Series is capable of minimizing computing power usage and maximizing firewall performance, delivering up to 5x UTM performance with cloud flexibility and collaborative protection to help connect and secure small or mid-sized business users.
Benefits | Nebula together
USG FLEX firewalls, the new addition to the Nebula cloud management family, strongly empowers the full-blown Zyxel security matrix in Nebula, further optimizing Nebula with holistic security and protection for SMB business networks. Zyxel provides a centralized provisioning security policy to the remote workforce from Nebula and traffic shaping eliminating the network bottleneck to fuel the best business productivity.
Zero trust security made easy for SMBs
USG FLEX series is your network security ally that leverages AI security cloud to operate multi-layered protection such as anti-malware, DNS/IP/URL filtering, IPS, and application patrol. Our multiple OS supported SecuExtender easily extends the same security outside network premise to remote employees that are on the go. USG FLEX series makes zero trust security easy for small to mid-sized business users.
Best threat intelligence alliance
To ensure your network on getting the best protection, USG FLEX integrates threat intelligence from leading companies and organizations in the cybersecurity field for scaled information about file and real-time threat data. By leveraging a wider malware coverage with multiple-sourced database, this increases the accuracy in threat detection. Web Filtering is also included to safeguard all internet access, especially with CTIRU (Counter-Terrorism Internet Referral Unit) to restrict access to terrorist materials online.
High assurance multi-layered protection
USG FLEX is designed with multi-layer protection against multiple types of threats from in and out. Multiple security services empower you to restrict users' inappropriate application usage or web access. Zyxel offers leading-industry DNS content filter, eliminating blind spots in all encrypted traffic with TLS 1.3 without the need to deploy SSL inspection. All together safeguarding your network without any unattended gaps.
Simplified and unified licensing experience
We know the experience from license purchase and renewals are equally important to our partners. We've optimized the licensing management platform and brought a consistent migration path between on-premise and our cloud platform. We make sure our partners can quickly adapt to a secure environment without the hassle but retaining the flexibility for those who need to practice the same security across networks scenarios.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.4" |
| Width | 10.7" |
| Height | 1.4" |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | ZYXEL |
| Manageable | Yes |
| AI Features | Anti-malware |
| Energy Star | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | ZYXEL Communications Corp. |
| Product Line | USG FLEX |
Show all 45 specsShow fewer
| Product Name | USG FLEX 200 Network Security/Firewall Appliance |
|---|---|
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Functionality | Web Filtering |
| Product Model | USG FLEX 200 |
| TAA Compliant | Yes |
| IPS Throughput | 137.50 MB/s |
| Product Family | USG FLEX |
| VPN Throughput | 56.25 MB/s |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Package Contents | <ul><li>USG FLEX 200 Network Security/Firewall Appliance<li>Power Adapter<li>Rack Mounting Kit</ul> |
| Application/Usage | Home Office |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Consumption | 13.30 W |
| Data Link Protocols | SMTP |
| Encryption Standard | DES |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Firewall Throughput | 1.76 Gbit/s |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Support/Service Type | UTM license bundle (1 year) |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Total Number of Ports | 6 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of VPN Supported | 100 |
| Manufacturer Part Number | USGFLEX200BUN |
| Support/Service Duration | 1 Year |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Part 15 (Class B)</li><li>CE EMC (Class B)</li><li>C-Tick (Class B)</li><li>BSMI</li><li>LVD (EN60950-1)</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.us.zyxel.com |
| Firewall Protection Supported | Stateful Packet Filtering |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of Concurrent Sessions (Max) | 600000 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SECAPL from ZYXEL and similar brands
SONICWALL M.2 128GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
SONICWALL M.2 512GB STORAGE MODULE FOR GEN7/GEN8 TZ NSA NSSP
SFP+ 10GBASE-T TRANSCEIVER SFP+ 10GBASE-T TRANSCEIVER MODULE
More from ZYXEL
Other products available from this brand

NWA50AXPRO US SINGLE PACK INCLUDE POWER ADAP ROHS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.