USB UNIFYING RECEIVER
USB UNIFYING RECEIVER
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Allows efficient separation and conversion of radio signals into audio, video, or data formats to allow maximum usage productivity
- This USB adapter provides a quick and convenient way to add wireless connectivity to a computer without the hassle of internal installation
- Want hassle free wireless connectivity? Use this external adapter for ease of installation, compatibility, and portability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ONE RECEIVER - 6 DEVICES
Connect up to 6 compatible keyboards and mice to one computer with a single Unifying receiver - and forget the hassle of multiple USB receivers.
TINY, LEAVE-IN RECEIVER
Our smallest Unifying receiver. So tiny that you can leave it in your notebook, so there's no need to unplug it when you move around.
LOST YOUR UNIFYING RECEIVER?
Use this stand-alone USB Unifying receiver to replace a lost one. It's compatible with all Logitech Unifying products (look for Unifying logo displayed on compatible products)
ADDITIONAL RECEIVER FOR LOGITECH DUAL CONNECTIVITY DEVICES
Use an extra Unifying receiver to connect a dual connectivity mouse or keyboard - or both - to a second computer. Then switch from one computer to the other with the push of a button for efficient multi-tasking. It can also be a great add on for your Logitech Flow setup.
LOGITECH ADVANCED 2.4 GHZ WIRELESS TECHNOLOGY
Advanced 2.4 GHz wireless technology provides a powerful, reliable connection up to 33 feet (10 meters) away with virtually no delays or dropouts.
Tech Specs
| Depth | 0.2" |
|---|---|
| Width | 0.4" |
| Height | 0.6" |
| Brand Name | Logitech |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | USB Unifying Receiver |
| Product Type | RF Receiver |
| Host Interface | USB |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>USB Unifying Receiver</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 15 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 0.04 oz |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 910-005235 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Related Products
More in KEYB-A from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands
COMPACT SIZE WRIST REST

MEMORY FOAM KEYBOARD WRIST REST BLACK HIGH DENSITY MEMORY FOAM
FULL SIZE KEYBOARD WRIST REST
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.