USB MALE TO USB-C FEMALE ADAP USB 3.0 TYPE-A MALE-USB TYPE-C GREY
USB MALE TO USB-C FEMALE ADAP USB 3.0 TYPE-A MALE-USB TYPE-C GREY
Key Features
- Data transfer adapter ensures reliable and consistent connectivity across multiple supported devices
- Versatile and durable USB adapter designed to provide long-lasting performance across supported devices
- Nickel connector plating delivers excellent corrosion protection for durability
- Reversible feature ensures maximum efficiency and convenience for smooth operation
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Rocstor Premium USB 3.0 Type A Male to USB-C Female Slim aluminum Space Gray Adapter Convertor provides you a quality adapter that enables you to connect an existing USB Type-C cable between the USB Type A port on your MacBook, MacBook Pro, computer, laptop or tablet and a USB host port. The Rocstor stylish slim adapter allows you to sync and charge your USB-C device.
This adapter supports USB 3.0 data transfer. The reversible USB-C female connector plugs into a USB Type A port in either direction.
Use your Rocstor premium cable Worry free which is backed by Lifetime Limited Warranty.
Tech Specs
| Width | 0.6" |
|---|---|
| Height | 0.3" |
| Length | 1.3" |
| Features | Reversible |
| Brand Name | Rocstor |
| Adapter Type | USB |
| Manufacturer | Rocstor |
| Package Type | Retail |
| Product Name | Premium USB 3.0 Hi-Speed Adapter, USB Type A to USB-C (M/F) |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Product Color | Space Gray |
| Product Material | Aluminum |
Show all 22 specsShow fewer
| Connector Plating | Nickel |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | Y10A207-G1 |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type C - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Connector on First End Details | 1 x Type C USB 3.0 USB Female |
| Connector on Second End Details | 1 x Type A USB 3.0 USB Male |
Related Products
More in USBCON from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





