USB-C TO GIGABIT ADAPTER WHITE USB-C 3.1 TO GIGABIT 1000MBPS
USB-C TO GIGABIT ADAPTER WHITE USB-C 3.1 TO GIGABIT 1000MBPS
Key Features
- This Gigabit Ethernet card guarantees a replacement networking interface to client, server or workstation
- The USB 3.1 Type C interface provides smooth data transfer and outstanding performance
- This single port gigabit ethernet card enables you to connect your computer system to your existing network
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- With the 10/100/1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
USB-C to Gigabit Ethernet Network Adapter Mac & PC Compatible - White, Rocstor Premium Gigabit Adapter in White enables you to add a Gigabit Ethernet (10/100/1000) port to the latest Apple® MacBook®, MacBook Pro®, Mac® Mini, Chromebook® or laptop with USB Type-C. This reliable Rocstor adapter is made for USB-C devices. You will find yourself in places here wireless connectivity is inconsistent, or even non-existent. The Rocstor sleek and compact adapter allows you to connect easily and seamlessly to your host computer's USB-C port. You can easy with confidence download the largest files over direct connection through Ethernet 10/100/1000. . This Rocstor adapter provides native driver support in Mac OS 10.10 (and above), Chrome OS™, and Windows® 8.1, 10 (and above). With Rocstor's unique Powerful Gigabit network connection design, its USB Type-C™ network adapter supports full Gigabit bandwidth by using USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps) speeds. Never worry about which way to plug in your USB connector. The USB-C is a new user-friendly reversible connector that allows you to connect your cable to your device in any direction. Use your Rocstor premium adapter Worry free which is backed by 2 Year Limited Warranty.
Tech Specs
| Depth | 8" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.7" |
| Brand Name | Rocstor |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Rocstor |
| Product Name | USB-C to Gigabit Ethernet Network Adapter Mac & PC Compatible - White |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Product Color | White |
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Device Supported | Computer |
Show all 23 specsShow fewer
| Country of Origin | China |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 0.36 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | Y10A173-W1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in GBE from ROCSTOR and similar brands
More from ROCSTOR
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





